AKP'nin 50+1 taktiği çöküyor

AKP'nin 50+1 taktiği çöküyor
Gezi Parkı eylemleri, AKP’nin seçim hesaplarını altüst etti.
Gezi Parkı eylemleri, AKP’nin seçim hesaplarını altüst etti. Partililer, Erdoğan’ın Köşk’e çıkması için geliştirilen yüzde 50 artı 1 formülüne alternatif arıyor 
 
İktidar partisi, “Gezi eylemlerinin” sandığa nasıl yansıyacağına yönelik hesaplara başladı. Özellikle AKP’de, eylemlerin seçmen üzerindeki etkisi konusunda bir endişe yaşanıyor. İsminin açıklanmasını istemeyen bazı AKP kurmayları, eylemlerin seçmen üzerindeki etkisinin, anketlerle ölçülerek yeni yol haritasının çizileceğini kaydettiler. AKP’nin tutumunu bir anlamda anketler belirleyecek.
 
AKP, 2014 yılında yapılacak olan yerel seçimlere büyük önem veriyor. Çünkü bu seçimlerde alınacak oy oranı, Cumhurbaşkanlığı seçimi için gösterge olacak. Gezi eylemleri öncesinde, yerel seçimlerde AKP’nin oyunda kısmi bir düşüş yaşanacağı, ancak Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın yüzde 50 artı 1 oyla ilk turda seçileceği tahmin ediliyordu. Şimdi ise, yerel seçimlerde oyların daha fazla düşmesinden endişe ediliyor. Eğer, yerel seçimlerde AKP’nin oyunda tahminlerin üzerinde bir düşüş yaşanırsa, Erdoğan’ın yüzde 50 artı 1 oyla cumhurbaşkanı seçilmesi riske girecek.
 
Çift seçim formülü gündemde...
 
AKP kurmayları, yerel seçimlerde oyların düşüşünü önlemek için çeşitli formüller üzerinde duruyor. Bu formülerin arasında ise, Anayasa değişikliğine ilişkin referandum ile yerel seçimlerin aynı tarihte yapılması da bulunuyor. Bu yöntemle, yerel seçimler Anayasa değişikliği oylamasına dönüştürülecek ve AKP’nin oy kaybının önüne geçilecek. Ancak bunun için, BDP’nin anayasa değişikliği paketine desteğinin alınması gerekiyor.
 
2009’da oylar 8 puan düştü
 
AKP’nin yerel seçim hesaplarında, 2009 yılında yapılan yerel seçim sonuçları baz alınıyor. 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde AKP’nin oyu, 2007 yılında yapılan genel seçimlere göre 8 puan düşmüştü. Bu durum, AKP’de büyük bir şaşkınlığa yol açtı ve kaybedilen tüm illerle ilgili ayrı ayrı araştırma yapıldı. Aynı düşüşün, 2014’te de tekrarlanmasından endişe ediliyor. (BCK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com