AKP’nin Anayasa baskısı

AKP’nin Anayasa baskısı
Başbakan Erdoğan’ın Anayasa Komisyonu’na dönük “Mart” baskısı, yardımcısı Bozdağ’ın “Kendi teklifimizi veririz” restiyle perçinlendi. Dayatmaya tepki gösteren CHP, bu yaklaşımın demokrasiye uygun olmadığını savundu.

AKP iktidarı, “hukuk dışı” etiketiyle sınıflandırılan uygulamaları “Yeni Anayasa” sürecinde de kendini gösterdi.
 
Grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan’ın “Komisyon Mart sonuna kadar çalışmalarını tamamlayamazsa kendi teklifimizi getireceğiz, olmazsa referanduma götürürüz” sözlerinin ardından başlayan “dayatma” tartışmaları sertleşti.
 
“ANAYASA’YA AYKIRI”
 
Komisyonun kendi gündemine hakim olduğunu belirten CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “Demokratik anayasalar parlamentolar ve kurucu meclisler tarafından yapılır. Siyasi partiler tümüyle bir anayasa paketini yapamazlar, gerçekleştiremezler. Anayasa hukuku sistemi buna engeldir” dedi.
 
“AMACI BAŞKANLIK”
 
Erdoğan’ın  “çok istediği Başkanlık sisteminin bu komisyondan çıkmayacağını” anladığını söyleyen Hamzaçebi, “Başbakan bu düşüncesini 24. Dönem Parlamentosu’nda gerçekleştiremez. Başbakan’ın yerel seçimlere yönelik anayasa değişikliği konusunda bir referandumu göz alamadığını hatırlayalım” diye konuştu. (CTK)
 
Haberin tamamı Yurt gazetesinde…

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com