AKP'nin denetimden kaçma planı suya düştü!

AKP'nin denetimden kaçma planı suya düştü!
Anayasa Mahkemesi, Sayıştay’ın yetkisini daraltan düzenlemeye ‘dur’ dedi.

Hükümetin, Sayıştay’ın denetim yetkilerini daraltan yasa düzenlemesi Anayasa Mahkemesi’nden döndü.
 
Yüksek mahkeme, “kamu idareleri tarafından yapılan düzenleme ve verilen görüşlere aykırı denetim raporu düzenlenemeyeceğine” ilişkin değişikliğin de aralarında bulunduğu Sayıştay’ın denetimini sınırlandıran hükümleri iptal etti.
 
Sayıştay, 2011 bütçe kesin hesaplarına ilişkin raporları TBMM’ye göndermemiş, bu tutum da “yetkilerinin daraltılmasına tepki” olarak yorumlanmıştı.
 
Anayasa Mahkemesi CHP’nin 6353 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa’nın bazı hükümlerinin iptali istemiyle açtığı davayı sonuçlandırdı.
 
Mahkeme, Sayıştay Yasası’nın denetimin genel esaslarını düzenleyen 35. maddesine eklenen “kamu idarelerinin mali nitelikteki tüm hesap ve işlemleri dışındaki işlem ve faaliyetlerin düzenlilik denetimi kapsamında değerlendirilemeyeceğine, denetimin kapsamına ilişkin görüş farklılıklarının Sayıştay tarafından çıkarılacak yönetmelikle giderileceğine” ilişkin hükmü iptal etti.
 
Mahkeme, “kamu idarelerinin mali nitelikteki tüm hesap ve işlemlerin; etkililiği, ekonomikliği, verimliliği ve benzeri gerekçelerle uygun bulunmadığı yönünde görüş ve öneri içeren yerindelik denetimi sayılabilecek denetim raporu düzenlenemeyeceğine” ilişkin hükmü de anayasaya aykırı buldu. İptal edilen diğer hükümler de şöyle:
 
• Yapılan denetimler sonucunda, ilgili kanunlar ile bunlara dayanarak çıkarılan tüzük, kararname, yönetmelik ve ilgili kanunlarda uygulamayı yönlendirmek üzere yetkilendirilmiş olan kamu idareleri tarafından yapılan düzenleme ve verilen görüşlere aykırı denetim raporu düzenlenemez. Ancak bu düzenlemelerin ilgili kanunlara aykırı olduğu kanaatine varılır ve bu hususa başkanlık tarafından da iştirak edilir ise düzenlenen rapor başkanlık tarafından ilgili mercilere gönderilir...
 
• Düzenlilik denetimi sonucunda düzenlenen raporda, yapılan denetimin kapsadığı iş ve işlemler ile bunlardan ilgili mevzuatına uygun olduğu tespit edilen hususlara da yer verilir. Bu hususların ilgili daireler tarafından da uygun bulunması halinde ilgili mevzuatta herhangi bir değişiklik olmadığı takdirde bu mevzuata uygun olarak aynı şekilde yapılan mali iş ve işlemler hakkında da daha sonra mevzuata aykırılık gerekçe gösterilerek denetim raporu düzenlenemez. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com