AKP'nin dersane formülü yine sızdı!

AKP'nin dersane formülü yine sızdı!
AKP-Cemaat savaşının alenen yapılmasına neden olan, AKP'nin dersanelerle ilgili taslağını Zaman Gazetesi manşetten vererek savaşı başlatmıştı. AKP Hükümeti'nin yeni dersanler formülü yine medyaya sızdı. AKP'nin yeni dersaneler taslağında neler var?
Zaman Gazetesi'nin daha hazırlık aşamasındaki AKP'nin dersaneler taslağını yayınlaması ile başlayan tartışma devam ediyor. Bu seferde NTV AKP'nin dersanelerle ilgili yeni formüllerini açıkladı. NTV'nin ulaştığı bilgilere göre Milli Eğitim Bakanlığı, dershanelerin özel okula dönüşümünü teşvik için 1-5-9 formülü getiriyor. Dönüşüm sürecinde, Türkiye'deki bütün özel okulların 1, 5 ve 9'uncu sınıflarına kayıt yaptıran bütün öğrencilerin masraflarını devlet karşılayacak.
 
Maliye Bakanlığı her bir öğrenci için devlete maliyeti doğrultusunda yaklaşık 3 bin lira ödeme yapacak. Teşvik, bu yıldan itibaren dört yıl boyunca devam edecek. Bu da sadece bütün dershanelerin özel okula dönüşmesi durumunda bile 3 bin 800 şubeyi dolduracak öğrenci için ödeme yapılacağı anlamına geliyor. 
 
Tasarının Meclis'te kabul edilmesini ardından gündeme gelecek teşvik paketinin ayrıntıları da netleşti. Arsa yardımı bu teşvikler arasında. Teşvik miktarları illere göre, öğrenci kapasitesi, sınıfların doluluk oranı dolayısıyla da özel okul ihtiyacına göre belirlenecek. Taslakta dönüşüm seçenekleri de çoğaltıldı. Dershaneler; özel okulun yanı sıra yurt, anaokulu, kurs ve etüt merkezlerine de dönüşebilecek. Ancak etüt merkezlerine 12 yaş sınırı getirilecek. Ücretsiz etüt merkezleri ise varlığını sürdürebilecek.
 
Dönüşüm sürecinde işsiz kalan öğretmenler en az 5 yıl çalışmış olma şartıyla halk eğitim merkezlerinde istihdam edilecek. Pedagojik formasyonu olmayan öğretmenlere formasyon eğitimi verilecek. Bu öğretmenler, halk eğitim merkezlerindeki takviye kurslarda görevlendirilecek. Kira kontratı devam eden dershaneler, mekanlarını Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilebilecek. Bakanlık da buralarda halk eğitim merkezleri kuracak. 
 
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bu hafta içinde taslağı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunması bekleniyor.(BCE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com