AKP’nin diretmesiyle gelen 4+4+4’ün detayları

AKP’nin diretmesiyle gelen 4+4+4’ün detayları
4+4+4 kavga gürültüyle ve uzmanların çocuklar üzerinde olumsuz etki yaratacağı söylemleri hiçe sayılarak kabul edildi. Halka iyi bir değişiklik olarak gösterilmeye çalışılan bu yeni sistem ne getirecek? İşte cevabı…

TÜRBAN ORTAOKULA İNECEK

AKP, MHP, BDP işbirliğiyle kesintili eğitim yasasına yerleştirilen seçmeli derslerle imam hatip liselerinde okutulan Kuran derslerinde kız öğrencilerin türban takması ve diğer derslere de türbanla girmeleri yönündeki eğilim, tüm ortaokul ve liselere yansıyacak. Böylece türban 5.sınıftan itibaren tüm okullara girecek.

EĞİTİM KESİNTİLİ HALE GELECEK

4+4+4 şekilde kesintili 12 yıllık zorunlu eğitim modeli gelecek. İmam hatip ortaokulları meslek lisesi dışında bir statüye sahip olacak.

5 YAŞINDAKİ ÇOCUK OKULA

Okula başlama yaşı 5’e indirilecek. İlköğretim çağ nüfusunun yaş aralığı 5-13 olacak. Öğrenciler ortaokula 9-10 yaşında başlayacak.

LİSE YERİNE AÇIKÖĞRETİM

Zorunlu örgün eğitim fiilen 8 yıl olacak. Ortaokuldan mezun olan öğrenciler isterlerse okula gitmeden açıköğretim aracılığıyla lise eğitimini alabilecek. Düzenleme kız öğrencileri 13-14 yaşından sonra örgün eğitimin dışında kalmasına sebep olacak.

GELECEK YIL BAŞLIYOR

Gelecek yıl ilköğretim 5,6,7 ve 8. Sınıflarda okumaya başlayacak öğrenciler mevcut sisteme göre diploma alacak.

FATİH PROJESİ  KİK DIŞINDA

Fatih projesi kapsamında, yapılacak mal ve hizmet alımları ile yapım işlemleri, ceza ve ihalelerden yasaklama hükümleri hariç Kamu İhale Kanunu hükümlerine tabi olmayacak.
(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com