AKP'nin en büyük karşı devrim adımı!

AKP'nin en büyük karşı devrim adımı!
CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, 4+4+4 olarak bilinen yasanın ideolojik olduğunu belirterek, "Gündemi her alanda takiye olarak belirleyen AKP iktidarı, en büyük karşı devrim adımını atmış ve uygulamaya geçmektedir" dedi.

CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, 4+4+4 olarak bilinen yasanın ideolojik olduğunu belirterek, "Gündemi her alanda takiye olarak belirleyen AKP iktidarı, en büyük karşı devrim adımını atmış ve uygulamaya geçmektedir" dedi.

Koç, parti genel merkezinde yarın başlayacak yeni eğitim-öğretin yılıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Koç, öncelikle Hakari-Çukurca karayolunda askeri birliğin geçişi sırasında meydana gelen patlamada şehit olan 4 askere ve bugün cenaze törenleri düzenlenen Afyonkarahisar şehitlerine Allah'tan rahmet, tüm yakınlarına ve Türk milletine de başsağlığı ve sabır diledi.

Koç, yarın 6287 sayılı, 4+4+4 adıyla bilinen ve 21. yüzyılın başında "Türkiye'yi karanlık bir geleceğe sürüklemek isteyenler tarafından devreye sokulan" bir yasayla yeni eğitim yılına başlandığını ifade ederek, "Bu yasa ideolojiktir. Asıl hedefi Cumhuriyetle hesaplaşmaktır. Adının önünde "Milli' eki bulunan bir bakanlık tarafından Türkiye'deki eğitim sistemi bilimsel, çağdaş yörüngeden uzaklaştırmaktadır. Raf ömrünü çoktan tüketmesi gereken bir takım kara düşünceler yavrularımızın geleceğine taşınmak istenmektedir" dedi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın stratejik planlarında söz konusu yasanın içeriğindeki hiçbir konunun yer almadığını belirten Koç, "Gündemi her alanda takiye olarak belirleyen AKP iktidarı, en büyük karşı devrim adımını atmış ve uygulamaya geçmektedir. Milli Eğitim sistemimizin temelini oluşturan Eğitim Birliği Yasası, Atatürk ilke ve devrimlerini, Anayasa'nın değişmez hükümlerini eğitim sistemimizden dışlamaya çalışıyorlar" dedi.

"DERS KİTAPLARI YÖNETMELİĞİNİN AMACI ULUSAL KİMLİĞİ TARTIŞMAYA AÇMAK"

Koç, Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliğinde yapılan düzenlemeyle ise, "Atatürk ve laiklik karşıtı olduğu tescillenmiş bir grup tarafından" artık ders kitapları hazırlanırken, "Atatürk ilke ve inkılaplarına, laik, sosyal, hukuk devletine uygun olma kriteri aranmayacak' dendiğini belirtti. Koç, "Burada temel amaç Türk ulusuna, Atatürk"ü unutturarak ulusal kimliğini tartışmaya açmaktır. Yaşanan anayasa tartışmalarını da düşünürsek bu değişikliklerle Türkiye'nin etnik ve dini temelde bölünmesine maalesef zemin hazırlamaktadır. Ulusal birliğimizle oynanmak istenmektedir" dedi.

Yeni eğitim yılına başlarken, çocukların tedirgin ve ürkek, anne-babaların endişeli, öğretmenlerin şaşkın, okul yöneticilerinin çaresiz olduklarını ifade eden Koç, "Başbakan ve kabinedeki karanlık düşüncelerin zihnini kapladığını bildiğimiz, intihalci Eğitim Bakanı Ömer Dinçer Türkiye'nin birikimlerinden rövanş almak için gözlerini karartarak bu intikam adımını atmışlardır. Böylece kindar bir nesil yetiştirmeyi, kendi tarihinden husumet çıkartacak bir nesil yetiştirmeyi kendilerine amaç edinmişlerdir" dedi.

4+4+4 yasasının bir hükümet tasarısı olarak getirilmediğini, eğitimle hiçbir ilgisi olmayan 5 AKP milletvekilinin imzasıyla bir yasa teklifi olarak sunulduğunu belirten Koç, teklifin altında Bakan Dinçer'in imzasının bile olmadığını kaydetti.

"BU MİLLETE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'Ü VE ESERLERİNİ UNUTTURAMAYACAKLAR"

Koç, CHP olarak yasanın şekil ve esas yönünden iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurduklarını anımsatırken, şekil yönünden yapılan başvurunun reddedildiğini, yeni eğitim başlayacak olmasına rağmen Anayasa Mahkemesi'nin esas yönündeki itirazlarını ise henüz gündeme almadığını belirtti. Koç, "Kamuoyu gibi bizler de bekliyoruz. 'Yargıya gerekli talimatı verdim' diyen bir Başbakan'ın sözlerinin yüksek yargıdaki karşılığı ne olacak? "Yargıya talimat verdim' sözü bu yasayla ilgili, Anayasa Mahkemesi görüşmelerinde yüksek yargıya nasıl yansıyacak bunun sonuçlarını hep beraber göreceğiz. Şunu herkes çok iyi bilsin, Anayasa Mahkemesi "Yargıya talimat verdim' diyen Başbakan'ın sözlerine uyar ve ne yönde ne karar verirse versin, Türkiye'nin dokusu ve hafızası ile ne kadar oynarsa oynasınlar, Atatürk ve ilkelerini ne kadar karartmaya çabalarlarsa çabalasınlar, Cumhuriyeti ve kurumlarını ne kadar yozlaştırmaya çalışırlarsa çalışsınlar, bu millete bu değerleri de, Cumhuriyeti de, Mustafa Kemal Atatürk'ü ve eserlerini de unutturamayacaklardır" dedi.

Koç, tüm anne-babalara, öğretmenlere ve bu ülkenin tüm yurtseverlerine seslenerek, "Sesinizi yükseltin, korkmayın, sinmeyin, haksızlıklara karşı başınızı eğmeyin. Geleceğimize, aydınlığa, barışa, çağdaşlığa geniş bir toplumsal muhalefet zemininde hep beraber sahip çıkalım, bu yanlışları durduralım" diye konuştu.

"OSLO SORULARI DETAYLANACAK"

Koç, açıklamalarının ardından kendisine iletilen not üzerine Bingöl-Erzurum Karayolu'nda polis aracının geçişi sırasındaki patlama nedeniyle gelen ilk bilgilere göre 8 polisin şehit, 7 polisin de yaralı olduğu haberini basın mensuplarıyla paylaştı. Koç, "Maalesef tüylerim diken diken olarak söylüyorum. Biz daha yeni rahmet dilemiştik dün kaybettiklerimize, bugün ebediyete uğurlayacaklarımıza. Bu acıyı üzülerek paylaşıyorum" dedi. Koç, bütün bu sürecin arkasındaki karanlık oyunların, olayları bu boyuta tırmandıran bütün bu sürecin CHP tarafından irdelenerek, iktidarın bu süreçteki sorumluluğunu hatırlatmaya devam edeceklerini belirtti.

Koç, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelttiği "Oslo sorularına" hala yanıt gelmediğinin hatırlatılması üzerine ise, "Sayın Başbakan gerektiğinde, ya kendisini, ya hükümet ya parti sözcüsü ya da kendisini CHP'ye saldırmakla görevli addeden AKP kadroları tarafından çok şiddetle diğer sorularımıza yanıt verildiğini biliyorsunuz. Demek ki sorularımızda Başbakan'ı ve içine girdiği kirli ilişkileri sıkıntıyla karşılayacak bir ruh hali var. Şu ana kadar tık yok. Bu sorular daha da detaylanacak. Terörün bugün tırmandığı noktada Başbakan'ın gafletinin sorumluluğunun altını çizecek yeni sorularla, eğer cevap vermezse, muhatap olacaklardır" yanıtını verdi.  (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com