AKP'nin en temel icraatı!

AKP'nin en temel icraatı!
CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, " 'Taşerona müjde' başlığı altında günlerdir basına servis edilen "kadro müjdesi' haberleri sadece ve sadece halkımızı kandırmaktan ibarettir" iddiasında bulundu.

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, partisine mensup bir grup milletvekili ve Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu'yla birlikte TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Çalışma hayatını düzenleyen 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası başta olmak üzere yasal mevzuatın, taşeron işçisinin sendika hakkını çeşitli uygulamalar ve belirsizliklerle tamamen ortadan kaldırdığını savunan Çam, şöyle dedi:

" 'Taşerona müjde' başlığı altında günlerdir basına servis edilen "kadro müjdesi' haberleri sadece ve sadece halkımızı kandırmaktan ibarettir. Taşeronlaşmayı meşrulaştırmak, sendikaların örgütlenmesini imkansız kılacak düzenlemeler yapmak, güvencesiz, örgütsüz, esnek bir çalışma yaşamı yaratmak AKP Hükümetinin iş yaşamındaki en temel icraatıdır.

Yeni çıkartılan Sendikalar Yasası taşeron işçilerinin sendika hakkını açıkça ortadan kaldırıyor. İşçilerin çalıştırılmasına aracılık eden taşeron şirketlerin, SGK bildirimlerini farklı farklı işkollarından yapması ve bunun her ay değişebilir olmasıyla taşeron işçilerinin sendika üyelikleri yok sayılıyor.

Taşeron şirket, işçilerin SGK kaydını sağlık işkolu yerine inşaat, nakliye, turizm, gıda, genel hizmetler gibi kendi istediği farklı alanlarda gösterebiliyor. Taşeron şirketler işçileri iş yerleri olan hastanelerde değil hizmet ihalesi aldığı farklı işyerleri üzerinden sigortalı göstererek sendika üyeliklerinin düşmesine yol açıyor. Bu durumda taşeron işçiler için sendika bir hayale dönüşüyor. Böylece 150 bin sağlık çalışanı köleliğe mahkum ediliyor."  (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com