"AKP'nin gerçek niyeti"

"AKP'nin gerçek niyeti"
Erdoğan Toprak, Şeker Kanunu'nda yapılmak istenen değişikliklere tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Şeker Kanunu’nda yapılacak değişikliklerin halk sağlığı ve ekonomi açısından riskli unsurlar içerdiğini ifade ederek, “Hükümet bu düzenlemeyi kim için, hangi amaçla yaptığını, düzenlemenin gerisindeki gerçek niyetini açıklamalıdır” dedi.

Toprak yazılı açıklamasında, Şeker Kanunu ile yüzde 50 oranında arttırılan Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) kotasının halk sağlığını, ülke ekonomisini ve pancar üreticisini tehdit ettiğini savundu. Pek çok ülkenin ciddi sağlık sorunlarına yol açan NBŞ kullanımını azalttığını, hatta bazı AB ülkelerinde sıfır düzeyine çekildiğini belirten Toprak, “TBMM’ye sevk edilen tasarıdaki değişlikler, Türkiye şeker endüstrisi, gıda endüstrisi, şeker pancarı tarımı ve üreticisi, hepsinden de öte, halk sağlığı açısından son derece kritik ve riskli unsurlar içeriyor.

Türkiye’deki mısır üretimi, NBŞ üretimi kapasitesini karşılayamadığı için mısır ithalatı adeta patladı. Şimdiki değişiklikle, AB ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kriterlerinin aksine, nişasta bazlı şeker üreten şirketlerin kotası yüzde 10’dan yüzde 15’e çıkarılıyor. Bu pancar üreticisinin daha da fakirleşmesi, ithalatın daha da artması, ülkemizde şeker hastalığı ve obezitenin yaygınlaşması demektir” dedi.

Şeker Kanunu’ndaki değişikliklerin, sağlığın yanı sıra ekonomiyi de olumsuz etkileyeceğine dikkat çeken Toprak, pancar üretiminin gerileyeceğini, pancardan şeker üreten fabrikaların üretim kısıntısına ve dolayısıyla işçi çıkartmaya gideceğini belirterek, şöyle devam etti:

“NBŞ kotasının arttıran bu yeni Şeker Kanunu değişikliği, sağlığın yanı sıra ekonomiyi, tarımı, pancar üretimini, aileleriyle birlikte 2,5 milyon kişiyi bulan 500 bin pancar çiftçisini, olumsuz etkileyecektir. Ülke ekonomisinin kaybı milyar dolarları bulacak ve bu kaynaklar ithalata aktarılacak. Ülkemizdeki ve uluslararası düzeydeki 4-5 NBŞ üreticisi kartele hizmet edecek bu düzenleme, milyonlarca insanımızın sağlığı, üretimi, emeğinin riske atılması, çok dar bir grubun çıkarı için, ülke ekonomisinin ve 76 milyonun geleceğinin feda edilmesidir. Hükümet bu düzenlemeyi kim için, hangi amaçla yaptığını, düzenlemenin gerisindeki gerçek niyetini açıklamalıdır.” (MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com