AKP'nin gündemi değiştirme taktikleri!

AKP'nin gündemi değiştirme taktikleri!
Pınar Selek, "Tekrar tekrar gündeme getirerek beni kriminalize etmeye çalışıyorlar" dedi

BirGün gazetesinden Ceren Büyüktetik, Mısır Çarşısı davasında üç defa beraat etmesine rağmen hapis cezasına çarptırılan sosyolog Pınar Selek’le konuştu.

İçişleri Bakanlığı tarafından sosyolog Pınar Selek’in şuan yaşadığı Fransa’ya Türkiye’ye iadesi konusunda bir talebin olmasının ardından Selek’ten bir açıklama geldi.

Bu başvurunun geçen şubat ayında yapıldığını belirten Selek, bunun Yargıtay'da savunma yapacakları bir dönemde tekrar gündeme getirilmesinin manidar olduğunu söyledi.Mısır Çarşısı davasının sonuçlanmasının ardından Adalet Bakanlığı tarafından zaman kaybetmeden Selek için hem kırmızı bülten için İnterpol’e hem de Türkiye’ye iadesi için Fransa’ya başvurulduğu belirtildi.

Pınar Selek yaşanılan bu takip, iade, arama safhasının sanki yeni bir şeymiş gibi Türk kamuoyuna sunulduğunu söyledi. Selek, kendisini gündemde tutmaya çalışan AKP Hükümeti’nin şahsını suçlu göstermeye çalıştığını söylerken "Ben buradayım, Fransa'nın beni verme ihtimali yok. Şu anda Strazburg'ta tez hazırlıyorum. Ülkeme dönmek, burada gerçekleştirdiklerimi Türkiye'de de yapmak istiyorum.

Ama bu şekilde değil, hukuksal güvencemin olması gerek"
dedi.

Selek'in babası ve avukatı Alp Selek kararın henüz kesinleşmemiş olduğunu vurgulayarak, "İlk kez Yargıtay'ın karşısına çıkarak sözlü olarak savunmamızı yapacağız" dedi. Kırmızı bülten ve iade talebinin yeni olmadığını söyleyen Alp Selek, "Mahkeme beraat kararını değiştirip müebbet hapis cezası verdiğinin ertesi günü kırmızı bülten ve iade talebinde bulunmuştu zaten. Bakanlık Fransa'da oturduğunu belirtince de yaklaşık 5 ay evvel Fransa'dan iade talebinde bulunuldu. Böyle bir şeyin tekrar gündeme sokulması iyi niyetli bir hareket değildir. Zaten yakalama talebi de cezası kesinleşmeden çıkarıldı. Bunlar bizim gündemimizde olan şeyler de değil. Bizi Yargıtay’da yapacağımız savunma ilgilendirir" şeklinde konuştu. Selek kızına yapılanın çin işkencesinden farksız olduğunu belirtti.1998'ten beri süren Mısır Çarşısı davasında 3 kez beraat eden Selek, geçen Ocak ayında görülen duruşmada Mahkeme Başkanı Vedat Yılmaz Abdurrahmanoğlu'nun mahkumiyeti gerektirecek bir delil olmadığını vurgulayarak karara muhalefet şerhi vermesine rağmen iki hakimin oyuyla müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Selek hakkındaki ceza henüz kesinleşmedi. Cumhuriyet Başsavcılığı bir tebliğname hazırlayarak İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararı onayacak ya da bozacak. Kararın onanması durumunda Yargıtay Selek'in savunma yapması için gün verecek. Selek ilk kez Yargıtay karşısında sözlü olarak savunma yapacak.

AKP Hükümeti’nin Pınar Selek hakkında kesinleşmemiş bir yargı kararı olmamasına rağmen, gündemi değiştirme çabaları gözden kaçmıyor.

Türkiye ve dünyada AKP’li Bakan ve Bakan çocuklarının karıştığı yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarından gündemi kurtarma çabası olarak görülüyor. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com