AKP'nin halka büyük oyunu!

AKP'nin halka büyük oyunu!
AKP halkı medya ile uyutuyor.
AKP'nin çalışma hayatıyla ilgili yaptığı çalışmalar yandaş medyay sızdırıldı, onlarda bunları “devrim gibi paket” başlıklarıyla halka servis etti. Konu biraz irdelendiğinde işin aslının bu şekilde olmadığı görülüyor. Çalışanların kıdem tazminatı kaldırılarak yerine bir fon kurulacağı ve devletin buna yüzde 25 katkı vereceği “milyonlarca çalışana müjde” diye duyuruldu. Oysa bu düzenleme, milyonlarca çalışanın kıdem tazminatının “iç” edilmesi, uygulamanın basit bir emeklilik fonuna dönüşeceği, işverenlerin canı istediği gibi işçi çıkaracağı anlamına geliyor.
 
AKP kamuda taşeronluk uygulamasını son on yılda alabildiğine yaygınlaştırdı. Kamuda 639 bin 788, özel sektörde de 419 bin 466 kişi olmak üzere toplam 1 milyon 59 bin 254 kişi alt işverende çalışıyor.
 
Çok zor koşullarda çalışan, haftalık çalışma sürelerine uymayan, yıllık izni, bayram-seyran izni olmayan bu işçiler teker teker dava açarak kazanmaya başladı. Karayolları bünyesindeki işçilerden 8 bini dava açtı. Bu işçilere verilecek ücretler ve dava masraflarının toplam miktarı 2.5 milyar TL’yi buluyor.
 
AKP hükümetinin hukuka aykırı ve çalışma hayatını bozucu bu uygulamasının yol açtığı mali yük çok daha büyük boyutlara ulaşacaktır. AKP’nin birden bire “taşeron işçilerin hakları”nı akıl etmesinin, kamuoyuna “taşeron işçiye müjde” diye haberler yaymasının nedeni de budur. AKP, algı yönetimi ve toplum mühendisliği yöntemleriyle kamuoyunda bu sorunu çözüyormuş izlenimi yaratma peşinde...
Türkiye bir hukuk devletidir; çalışma hayatının gelenekleri vardır, ciddiyeti vardır. Bir düzenleme yapacaksanız, hazırlığınızı yapar, sosyal taraflarla, partilerle, iş dünyasıyla karşılıklı oturur, taslağınızı-tasarınızı masaya koyarsınız, uzlaşma içinde ülke ve toplum yararına olan bir noktada buluşulur.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com