AKP'nin hocası Erdoğan'ı sınıfta bıraktı

AKP'nin hocası Erdoğan'ı sınıfta bıraktı
Prof. Nevzat Yalçıntaş, Erdoğan'ın dış politikasını eleştirdi.

Milli Görüş'ün önemli isimlerinden ve AKP'li birçok ismin hocası olan Prof. Nevzat Yalçıntaş, Erdoğan'ın 'One Minute' çıkışını ve Mavi Marmara olayını yanlış bulduğunu söyledi.

Milliyet'ten Defne Samyeli'ne konuşan akademisyen ve siyasetçi Yalçıntaş "O zamanlar bunları açıkça söylemiyordum ama artık söylüyorum, bunları söylemek mecburiyetindeyiz." diyerek yanlış politikaların Türkiye'ye zarar verdiğini anlattı.

Arap dünyası liderlerinin Başbakan'ın hamlelerine bakışını ve Türk dış politikasını değerlendiren Yalçıntaş, 'One Minute'in aslında hiç birşey kazandırmadığını söyledi.

"Bu konuda prensipte 1-2 yanlış yapıldı. Ama önemli o yanlışlıklar. Birincisi ‘one minute’ olayı. Ben anlayamadım bunun sebebini. Son derece hissi ve fevri bir olay. Belki birtakım danışmanlar desteklemiş ve Başbakan’a öyle tavsiyede bulunmuşlardır." diyen Yalçıntaş daha düzgün bir ifadeyle rahatsızlığın dile getirilmesi gerektiğini söylüyor. Böyle bir çıkışın özellikle İsrail'in görünmeyen gücü Amerika ile ilişkiler açısından sıkıntılı olduğunu dile getiren akademisyen "Siyonizm’in ne olduğunu da bilmiyor bizim arkadaşlar. Nasıl ki Komünizm’le Batı mücadele etti soğukkanlılıkla; bizim arkadaşlar da böyle yapmalıydı." diyerek Erdoğan'ın yanlış hareket ettiğine dikkat çekiyor.

Abdullah Gül'ün üniversitede hocalığını da yapmış olan Yalçıntaş bir başka yanlışın Mavi Marmara olduğunu ve özür konusunun perde arkasının farklı olduğunu iddia etti.

"İkinci hata ise Mavi Marmara gemisi. Burada hükümetin ihmali var. O zamanlar bunları açıkça söylemiyordum ama artık söylüyorum, bunları söylemek mecburiyetindeyiz.

Mavi Marmara gemisi Sarayburnu’na demir attı biliyorsunuz. O zavallı Müslümanlar aylarca yardım malzemesi taşıdılar. Gemi öyle orada durdu, belli ki hareket edecek. Peki kardeşim sen hükümetsin. Hadi Başbakan meşgul. Sen Dışişleri Bakanı’sın, ya da her kimse. Bu vatandaşları korumaya mecbursun. Sen, saldım çayıra mevlam kayıra bana ne gidiyorlar, diyemezsin. İkinci hata budur.

Ne yaparsın? Bu adamlara konuşur, ne yapacaksınız nereye gideceksiniz arkadaşlar dersin. İki, İsrail’in tutumu, ne kadar radikal, militanca işler yapacağı belli. Temas edersin. ‘Bizde böyle bir gemi kalkıyor. İçine bazı yabancılar da geldi. Sizin tutumunuz ne olacak’ diye sorarsın. Bir ilişki kurarsın."
diyen Yalçıntaş özür sürecinde İsrail'den bir heyetle görüştüğünü ve özüre ikna ettiğini sözlerine ekliyor.  (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com