AKP'nin İnsan Hakları Karnesi : Son Üç Ayda, 4 Yargısız İnfaz, 54 İş Cinayeti...

AKP'nin İnsan Hakları Karnesi : Son Üç Ayda, 4 Yargısız İnfaz, 54 İş Cinayeti...
CHP, İnsan Hakları İhlalleri Raporu yayımladı. Rapor, son üç aylık dönemi kapsıyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun açıkladığı rapor şöyle;

Haziran 2013’te Gezi Parkı eylemlerinden itibaren her türlü temel hak ve hürriyeti rafa kaldıran ve Türkiye’nin pek çok yerinde fiilen Olağanüstü Hal uygulamalarını yürürlüğe sokan AKP iktidarı 2014 yılının ilk üç ayında da hak ihlallerinin aynı hızda sürdürücüsü olmuştur.
 

SON 3 AYDA 4 YARGISIZ İNFAZ


Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan süreçte başta yaşam hakkı olmak üzere temel hak kategorilerindeki ihlaller 2013’tekiyle paralel bir biçimde devam etmiştir. Son üç ay içinde dört kişi yargısız infazla ölmüş, yedi kişi de yaralanmıştır.

54 İŞÇİ ÖLDÜ

İş cinayetlerindeki dramatik tablo bu üç ay boyunca da devam etmiş ve en az 54 işçi yaşamını yitirirken 258 işçi de yaralanmıştır. Türkiye İnsan Hakları Vakfı verilerine göre bu süreçte asker intiharları sekiz, faili meçhul cinayet sayısı ise ikidir.
 

16 İŞKENCE VAKASI

Üç aylık periyodda gerçekleşen 16 işkence vakasında kırk kişi mağdur olurken, gözaltında da bir kişi yaşamını yitirmiştir.

 
Cezaevlerindeki kara tablo da istikrarlı bir biçimde devam etmiş ve son üç ayda 6 kişi hayatını kaybederken 112 kişi de işkence veya kötü muameleye maruz kalmıştır. Bedenini ateşe veren bir kişi de yaşamını yitirirken, üç kişi de bu şekilde yaralanmıştır. İki kişi de cezaevinde intihar girişiminde bulunmuştur.  
 
İfade özgürlüğü bakımından ise AKP hükümeti adeta gemi azıya almış, Twitter, YouTube gibi milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medya mecraları kapatılmıştır. Anayasa Mahkemesi’nin Twitter yasağına karşı verdiği karara rağmen başta Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP’nin yetkilileri bu karara saygı duymadıklarını beyan etmiş ve yasağın sürmesi için yeni yollara başvuracaklarının işaretlerini vermişlerdir.
 

GÖSTERİLERDE 771 GÖZALTI


Toplu gösteri ve yürüyüş hakkı kapsamında gerçekleştirilen muhtelif etkinliklere de müdahaleler devam etmiştir. Berkin Elvan’ın yaşamını yitirmesi öncesi ve sonrasında gerek hastane önünde gerekse sokaklarda toplanan yurttaşlara müdahalelerde bulunulmuş ve 771 kişi bu kapsamda gözaltına alınmıştır. 15 Şubat, 8 Mart, 21 Mart gibi belirli günler dolayısıyla gerçekleştirilen toplu gösterilere yönelik müdahaleler de devam etmiştir. (BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com