AKP'nin İsrail ile gizli anlaşması deşifre oldu

AKP'nin İsrail ile gizli anlaşması deşifre oldu
Mavi Marmara olayı sonrasında kopma noktasına gelen Türkiye-İsrail ilişkilerinin, tekrar düzeltilmesi amacıyla Türk ve İsrailli diplomatların yaptığı anlaşma metninde ilginç bir detay ortaya çıktı.

Hazırlanan anlaşma metninde, Türkiye’nin Mavi Marmara harekatına katılan İsrailli askerler hakkında yasal işleme başvurmayacağı iddia edildi.

Hastürk sitesinin haberine göre; Başbakan Netanyahu, anlaşma şartlarında Türkiye’ye ödenecek tazminatın 20 milyondan fazla olması nedeniyle sağcı partilerden gelecek sert tepkilerden çekiniyor.

Haberin devamında, İsrail ve Türk görüşmeciler anlaşma taslağını 2 hafta kadar önce hazırladıkları ve bu taslağın, Milli Güvenlik Konseyi danışmanı Yossi Cohen’in mektubuyla birlikte Netanyahuya sunulduğu belirtildi.

Konuyla ilgili haberin devamı şöyle:

“Uzun zaman ara verilen görüşmelere Türk tarafının İstanbul’da toplantı yapma talebiyle Aralık 2013’te tekrar başlanmıştı.

Netanyahu, görüşmelerde İsrailli temsil eden Cohen, başbakanlık özel danışmanı Joseph Ciechanover ve Dışişleri müsteşarı Nisim Ben Shitrit’e uzlaşma sağlanmasını istediğini söylemiş, ve Başbakan’ın bu tutumu, görüşmelerin olumlu sonuçlanacağı ümidini uyandırmıştı.

TÜRKİYE İSRAİLLİ ASKERLERDEN ŞİKAYETÇİ OLMAYACAK

Bu iyimserlik, Türk tarafının taleplerini yumuşatmasıyla İstanbul toplantısından sonra daha da arttı. Bu toplantının devamı olarak, 2 hafta önce Yeruşalayim’de buluşan taraflar bir iki tarafın da kabul ettiği anlaşma metni hazırladılar.

Anlaşmada, İsrail’in ödeyeceği tazminat, Türkiye’nin harekata katılan subay ve askerlere karşı yasal işlemlere başvurmayacağı, ve ilişkilerin normalleştirilmesi için bir plan da vardı.

Taslağın kendisine tesliminden 2 haftaya yakın bir süre geçmesine rağmen, Netanyahu’nun taslağı imzalamaya yanaşmamasının arkasından, Başbakan Erdoğan’ın İsrail’in Gazze ablukasını kaldırması şartını bu anlaşmaya dahil etmek talebi geldi.”(MUE)

Yorumlar
tokmakçı sülüman
19 Şubat 2014 Çarşamba 14:37
14:37
ne anlaşması ya AKP 'yi israil kurdu zaten anlaşıklar
176.217.222.155
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com