AKP'nin kapatılması için başvurdu

AKP'nin kapatılması için başvurdu
Kamer Genç, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na Ak Parti'nin kapatılması istemiyle başvurdu

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı başvuruda, Ak Parti'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'nde kapatma davası açılmasını istedi. Anayasa'nın 68. maddesinde; siyasal partilerin tüzük ve programları ile eylemlerinin demokratik ve laik cumhuriyet ilkelerine aykırı olmayacağının belirtildiğine işaret eden Genç, şöyle dedi:

“Ayrıca Siyasi Partiler Yasasının 78, 84, 88. maddelerinde bu hükme paralel yasaklamalar öngörülmüş oluyor. Bu yasaklamaya aykırı hareket eden siyasi partilerin kapatılacağı aynı yasada hükme bağlanmıştır. Diğer taraftan Anayasanın 68. maddesinde de siyasi partilerin kapatılmasının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının açacağı kapatma davası üzerine Anayasa Mahkemesince karar vereceği ayrıca belirtilmiştir.”

Başbakan'dan örnek
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Mısır gezisinde yaptığı konuşmada “Kendisinin laik olmadığı Müslüman olduğunu, ancak laik bir devletin Başbakanlığını yaptığını” belirttiğini ifade eden Genç, şunları kaydetti:

“Bu söylemle adı geçen devleti laiklik ilkesiyle değil İslamcı bir anlayışla yönettiğini ilan etmiştir. Laik olmayan bir kişinin devleti laiklik ilkesine bağlı olarak yönetmesi olanaksızdır. Tayyip Erdoğan'ın bu beyanı ayrıca; Anayasanın 24/4 maddesinde belirtilen 'kimse, devletin, sosyal, ekonomik, siyasi veya hukuki temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırma veya siyasi veya kişisel çıkar yahut nüfuz sağlamak amacıyla her ne olursa olsun, dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz' ilkesine de aykırıdır.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com