AKP'nin kara deliği

AKP'nin kara deliği
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, AKP’nin kötü yönetimiyle kara deliğe dönüşen ‘Sağlıkta dönüşüm’ uygulaması nedeniyle kamu kaynaklarını kendi palazlandırdığı yandaş sermayenin özel hastane ve ilaç şirketlerine akıttığını, 9,5 yılda sosyal güvenliğe
Oran, “Bugün bir tarafta savaş riski diğer tarafta terör belası var, vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlayamayan AKP sosyal güvenliği de batırmış durumda. Aldatan ve Kandıran Parti nedeniyle ulusal güvenliğimiz gibi sosyal güvenliğimiz de ipotek altına alınmış durumda” dedi.
 
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, her geçen gün daha da sürdürülemez hale gelen sosyal güvenlik sistemindeki dengesizlik ve açığı değerlendiren yazılı bir açıklama yaptı. Oran açıklamasında şu noktaları vurguladı:
 
Kara delik hızla büyüyor
 
“Sağlık sistemini piyasalaştırarak yandaş sermayeye para pompalayan AKP’nin son yıllarda bu alanda izlediği politikalar, bütçede sosyal güvenlik kara deliğini hızla büyüttü. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kar amacı güdemez, ama aktüeryal dengesi bozulmamalı.
 
Kara delik yandaşa para akıtıyor
 
AKP, bir yandan sağlık hizmetlerinde nimet-külfet dengesini kurmadan doktora ve ilaca ulaşımı kolaylaştırarak oy avcılığı yaparken, aynı zamanda kamu kaynaklarını kendi palazlandırdığı yandaş sermayenin özel hastane ve ilaç şirketlerine akıttı.
 
Bu kafayla emekli yaşını 70 yapsa da kurtarmaz
 
Bu yüzden AKP öncesi ve döneminde, emeklilik yaşı yükseltme başta bir dizi reforma rağmen sosyal güvenlik, kamu kaynaklarını yutan bir kara deliğe dönüştü.
 
AKP ise sosyal güvenlikteki sorunu hala emeklilik yaşına bağlama eğiliminde. Oysa emeklilik yaşını 70’e de çıkarsa, bu yapıda sosyal güvenlik açık vermeye ve kaynak yutmaya devam eder…
 
Kılıçdaroğlu, kurtarıcı olarak SSK’nın başına getirilmişti
 
Öte yandan temcit pilavı gibi ısıtılan bir konu da SSK’daki Kılıçdaroğlu dönemi! SSK’yı kim kötü yönetti? ANAP döneminde batmış olan SSK’nın başına Kemal Kılıçdaroğlu, kurtarıcı olarak getirilmişti. Nitekim Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürlüğü yaptığı yaklaşık 8 yılı kapsayan 1992-1999 döneminde SSK’nın verdiği toplam açık sadece 2.2 milyar lira… Oysa SSK, Kılıçdaroğlu’nun görevden ayrılmasından sonraki 8 yılda, yani 2000-2007 döneminde ise tam 43 milyar TL açık verdi. AKP’nin ilk iktidar yılı olan 2003’teki açık dahi Kılıçdaroğlu’nun 8 yıllık dönemindeki açığın iki katından fazladır. Bu durumda kim başarılı kim beceriksiz ve sitemi batırma noktasına getirmiş halkın vicdanına bırakıyorum. Aldatan ve Kandıran Partinin bu konuda da halkı yanılttığı ortadadır.
 
Sadece bu yıl 70 milyar TL aktarılacak
 
Sosyal güvenlik sisteminin son on yılda adeta katlanarak büyüyen açığının, bu yılın tamamında 30 milyar lirayı bulması bekleniyor.
SGK’ya açık finansmanı ve diğer nedenlerle bütçeden yapılan toplam transferlerin de bu yılın tümünde 70 milyar liraya ulaşacağı tahmin ediliyor.
 
AKP’nin iktidarda olduğu 9.5 yıllık dönemde bütçeden sosyal güvenlik sistemine aktarılan toplam para 350 milyar liraya yaklaştı.
 
Yıllık tedavi gideri 2,8 milyardan 21,8 milyara çıktı
 
Sosyal güvenlik transferlerinin AKP öncesi yüzde 2’lerde bulunan GSYH’ye oranı, gelinen aşamada yüzde 5’in üzerine çıktı.
SGK’nın açığındaki hızlı büyümede, sağlık giderlerindeki artış etkili oldu. İlaç giderlerinin 2002’de 4.3 milyar lira olan yıllık tutarı, 2011’de 14 milyarı aştı; yıllık tedavi gideri ise 2.8 milyardan 21.8 milyara çıktı.
 
AKP döneminde sosyal güvenlik kapsamında toplam kamu sağlık harcaması 258 milyar liraya ulaştı. Bu dönemde bütçeden sosyal güvenliğe aktarılan 344 milyar liralık kaynağın yüzde 75’i ile sağlık harcamaları karşılandı.
 
7,5 milyon kişi kayıt dışı çalışıyor
 
TÜİK, halen istihdamdaki nüfusu 26 milyona yakın gösterirken, SGK’ya kayıtlı toplam aktif sigortalı sayısı 18.5 milyon dolayında bulunuyor.
SGK 10 milyondan fazla kişiye ise emekli aylığı ödüyor. Buna göre yaklaşık 2 çalışana bir emekli düşüyor. İşçilik maliyetleri düşürülerek, kayıt dışı istihdamın sosyal güvenlik çatısı altına çekilebilmesi durumunda, aktüeryal denge için ideal sayılan “3 çalışana bir emekli” oranına yaklaşılacağı görülüyor.
 
Şimdi ‘muadil ilaç’ başladı
 
AKP, izlediği politikalar sonucu SGK bütçeden sürekli kaynak çeken bir kuruma dönüşünce,  bu kez de giderleri azaltma telaşına düştü ve “muadil ilaç”, “ya ucuzunu al ya farkını öde” vb. uygulamalarla harcamaların bir bölümünü vatandaşa yıkmanın yollarını arıyor, emekli ve sigortalılara yeni yeni faturalar çıkarmanın planlarını yapıyor. Sosyal güvenlik kapsamında bir yandan halkın sağlık için ödediği fatura giderek büyürken, diğer yandan hakları daraltılıyor. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com