AKP’nin Kütahya Belediye Başkan Adayı Sait Açba mı?

AKP’nin Kütahya Belediye Başkan Adayı Sait Açba mı?
Yerel seçim çalışmalarının hız kazanmaya başladığı şu günlerde, Kütahya’nın her kesiminden destek sinyalleri alan Milletvekili Prof. Dr. Alim Işık’ın karşısına AKP’nin kimi aday göstereceği merak konusu olurken yine "tepeden inme" bir aday beklentisi haki

Alaaddin AKKAŞOĞLU | AKİS GAZETESİ
aakkasoglu@akisgazetesi.com

Yerel seçim çalışmalarının hız kazanmaya başladığı şu günlerde, Kütahya’nın her kesiminden destek sinyalleri alan Milletvekili Prof. Dr. Alim Işık’ın karşısına AKP’nin kimi aday göstereceği merak konusu oldu. Yapılan anketlerde iyi sonuç alamayan İça’nın tekrar aday gösterilme ihtimali, bu seçimlerde halkın karşısında “ter dökecek” AKP açısından neredeyse yok. Kütahya’da parke taşlarını puzzle oyununa çeviren İça’nın bu oyunda Baştaş’la yakınlığı iddiaları gibi “duygusal” içerikli söylentiler, Karayolları bütçesiyle yaptırılması gerekirken çevre yolundaki üst geçite (eski paraya göre) yaklaşık 10 trilyon gömmesi gibi pek çok konu İça’yı ve dolayısıyla AKP’yi bu süreçte zora sokacağa benziyor…  

Parti tüzüğü gereği üç dönemden sonra milletvekili olamayacak AKP’li bazı vekillerin güçlü oldukları illerde belediye başkanı adayı gösterilmeleri beklenirken, daha önce adı geçen Milletvekili Hasan Fehmi Kinay’ın bu şansı elinden alınmış oldu. Özelleştirmeler sonucu önemini iyice yitiren KİT Komisyonunun başına getirilerek, Kinay’ın aday gösterilme ihtimalinin rakiplerince “kitlendiği” görülüyor.

Aday adaylığını açıklama konusunda çabuk davranan bir diğer isim Osman Gezgin. Daha önce Bilecik’te başkan yardımcılığı yapmış Osman Gezgin halk tarafından sevilse de,   Belediye Başkanlığı için halk tarafından henüz “erken” yorumu alıyor.

Aday adaylığı için Ankara’nın yolunu eskiten diğer isimlerin hala resmi bir açıklama yapmadığı şu günlerde, halkın tabiriyle “tepeden inme” bir aday beklentisi yine hakim: Afyonkarahisar Milletvekili Sait Açba. Parti tüzüğü gereği milletvekili adayı gösterilemeyecek olan Sait Açba’nın Belediye Başkanlığı için Kütahya’dan aday gösterileceği ifade ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı için de adı geçen Açba’nın Kütahya doğumlu olması nedeniyle anketlerde komşu halktan tam not alamadığı vurgulanıyor. Zafer Havalimanı’nın yerini doğduğu yer olan Altıntaş’a kaydırdığı iddiasıyla Afyon halkının yerel yönetimde oyunu alamayacağı düşünülen Açba’nın karşısına kendi partisinden daha güçlü bir aday adayı çıkmazsa adaylığına kesin gözüyle bakılıyor. (AkisGazetesi.com.tr)
 

SAİT AÇBA KİMDİR?
10 Temmuz 1950'de Kütahya'da doğdu. Mali İktisatçı ve Öğretim Üyesi Doç. Dr.; Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisini bitirdi. Yüksek lisans ve doktora eğitimini Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamladı. 1990 yılında mali iktisat doçenti oldu. Afyon Kocatepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde öğretim üyeliği yaptı. Afyon İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcılığı ve Maliye Bölüm Başkanlığı görevlerinde bulundu. 20, 21, 22 ve 23. Dönemde Afyonkarahisar Milletvekili seçildi. 20. Dönemde Avrupa Konseyi Üyesi oldu. 22 ve 23. Dönemde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevinin yanı sıra, 23. Dönemde İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği (İKÖPAB) Türk Grubu Üyeliği görevini de yürüttü. 24. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi Üyeliği görevlerini üstlendi. İngilizce, Arapça ve az düzeyde Abhazca bilen Açba, evli ve 2 çocuk babası.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com