AKP'nin masayı dağıtma planı

AKP'nin masayı dağıtma planı
Yeni anayasadan ümidini kesen AKP, üye profilini düşürerek muhalefeti masadan kaldırma hesabı yapıyor. Komisyonun ağır topları Şentop ve Şahin, üyelikten ayrılıyor.

"Yeni anayasa” vaadinden vazgeçip, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın isteği doğrultusunda seçim öncesinde “59- 60” maddelik göstermelik “paket”le halkın karşısına çıkma hesabı yapan AKP, “üye profilini düşürme” taktiğiyle, muhalefeti masadan kaldırma hesabı yapıyor. Bu çerçevede AKP genel başkan yardımcıları da olan ve komisyondaki en etkili isimlerden Mustafa Şentop ile Mehmet Ali Şahin, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeliklerinden ayrılacak.

AKP’nin Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Mehmet Ali Şahin ile Seçim İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, önümüzdeki mart ayında yapılacak yerel seçimler nedeniyle, “parti çalışmaları”nın yoğunlaşacağı gerekçesiyle komisyondan ayrılacaklar. AKP’nin üçüncü üyesi aynı zamanda Adalet Komisyonu Başkanı da olan Ahmet İyimaya’nın ise komisyona devam edebileceği ya da tümüyle üyelerin değişebileceği belirtiliyor. Ancak AKP’nin, komisyona çok iddialı isimleri göndermeyip, profili düşüreceği belirtiliyor. AKP, böylece komisyonu “önemsizleştirerek”, muhalefeti de ya masadan kalkmaya ya da üyelerini değiştirmeye zorlayacak. Yeni anayasa çalışmalarının bir an önce bitirilmesinden yana olan üyelerin değişiminin ardından komisyona “tarih dayatması” da yapılmayacak. AKP’liler, “Komisyon çalışmalarında partiler masada oturmaya devam etsinler. Gittiği yere kadar gitsin” tavrı sergileyecek. AKP kaynakları, “Komisyonda sıkıntı var. Komisyondaki çalışmaların bundan sonra artık bir tekrara dönüştüğünü, çalışmalardan verim ve bir sonuç çıkmayacağını herkes görüyor. Diğer partiler de görüyor” (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com