AKP'nin önerge hilesi meclisi gerdi

AKP'nin önerge hilesi meclisi gerdi
AKP, CHP'nin komisyon önergesine imza attı, geri çekilmesini önledi kriz çıktı.

AKP'nin, 'çözüm süreci'ne ilişkin Meclis araştırma önergesinin, CHP ve BDP'nin verdiği önergelerle birleştirilmesine dair grup önerisine, CHP ve MHP karşı çıktı.

AKP, Danışma Kurulu toplanamadığı için Meclis'in çalışma takvimine ilişkin önerisini, TBMM Genel Kurulu'na grup önerisi olarak getirdi.

AKP, partinin Grup Başkanvekilleri ile 187 milletvekilinin ''terör sorununun araştırılarak alınması gereken önlemleri belirlenmesi''; CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve 44 milletvekilinin ''Kanlı çatışmalı ortamlara neden olan olay ve olguların araştırması, toplumsal barışı dinamikleyen, ülke kaynaklarını heba eden, yurttaşların yaşamına mal olan bu sürecin son bulması için çözüm yollarının bulunması'' ve BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'in ''Kürt sorununun araştırılmasına'' ilişkin verdiği araştırma önergelerinin, birleştirilerek, Genel Kurul'da bugün görüşülmesini önerdi.

AKP'nin bu grup önerisine hem MHP hem de CHP karşı çıktı.

Tanrıkulu: "Biz 20 arkadaşımız imzası ile önerge verdik. Önergemizi geri çekiyoruz. 1 saat sonra 50 arkadaşımınız imzası ile yeniden önerge vereceğiz."

İnce: Bizim kurmak istediğimiz komisyon ile AKP'nin istediği komisyon birbirene aykırıdır. Bizim bütün arkadaşlarımız imzalarını geri çektiler. Birinci imza sahibi 'imzasını geri çekerse önerge düşer' dediler. Arkadaşımız imzasını geri çekti.

İnce'den Sadık Yakut'a: "Grubumuzun haklarını savunmazsanız, biz kendi grubumuzun hakkını savunacağız."

Mehmet Şandır'dan Saduk Yakut'a: "Hile yapılmasına izin vermeyin Başkan."

SADIK YAKUT USUL TARTIŞMASI AÇTI

MHP'li Mehmet Şandır: Burada resmen hile yapılmaktadır. Meseleyi Mecli Başkanı'na kadar götüreceğiz. Yanlış yapıyorsunuz. Burada ayıplı bir iş yapıyorsunuz. Parmakla bunu aklayamazsınız.

MHP'li Ali Uzunırmak: Çıkıp dürüstçe bebek katilinin hak ve hakikatlarini yerine getirecek komisyon kuruyorum diyemiyor. Halkın karşısına 'akil adamlar' diye bir takım zevatı çıkardınız. Türkiye'de mesuliyetlerden kurtularak bir siyaset oluşturma peşinde koşamazsınız. Böyle bir 'çözümü' Meclis çatışı altında görüşmek en büyük 'şerefsizliktir', bu şartlara evet diyen kim varsa onunla Türk Milleti'nin önünde hesaplaşacağız.

AKP'li Ahmet Aydın: Siz bu millet için ne yaptınız? CHP arada yanlışlıkla da olsa doğru şeyler yapıyormuş dedik, önerinin altında imza attık. Biz AKP olarak bu önerilerin birleşmesini istiyoruz. Bir kere olsa da şu millet için doğru bir şey yapın. Yarın milletten kaçamayacaksınız, yarın tarih sizi yargılayacak.

CHP'li Muharrem İnce: Meclis tutanakları bir yazılı eserdir. 100 yıl sonra bir tarihçi genç CHP ve AKP'nin önergesinin birleştirilerek görüşüldüğünü anlayacak. Biz bunu istemiyoruz. Siz Meclis Başkanvekili olarak 'Sadık Yakut'a) siz AKP'li bir vekil gibi değil de Meclis Başkanvekili olarak CHP'nin yazılı önergesini değiştiremezsiniz. Bundan sonrası zorbalık olur. Zorbalık yapmayın, zorbalığa hukukla karşılık verilmez. Zorbalığa zorbalıkla karşılık verilir. Biz CHP'nin adını orada görüştürmeyeceğiz. Biz size kendimize alet ettirmeyiz. Bunu görüştürtmeyeceğiz. AKP ile beraber olmak istemiyoruz. Bu ne yüzsüzlüktür. CHP'nin adını çıkarın oradan. Bu işler hile ile olmaz. Sayın Başkan size Meclis'in onurunu korumaya davet ediyorum. Meclis'i kullandınız, CHP'yi size kullandırtmayacağız.

CHP'LİLER KÜRSÜYÜ İŞGAL ETTİ

CHP Meclis Genel Kurulu'nda Meclis Başkanlık Divanı kürsüsünü işgal etti.

CHP, Meclis Genel Kurulu’nda AKP’nin grup önerisi üzerindeki konuşmada Meclis Başkanlık Divanı kürsüsünü işgal etti.

AKP “Çözüm Sürecini Değerlendirme Komisyonu” kurulmasına ilişkin araştırma önergesinin, CHP ve BDP’nin önergeleriyle birleştirilmesini istemişti. Oturuma ara verildi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com