AKP’nin oyları azalıyor, halk "Başkanlık" istemiyor

AKP’nin oyları azalıyor, halk "Başkanlık" istemiyor
Gezici Araştırma Şirketi tarafından yapılan ankete göre AKP’nin oyları yüzde 39’a düşerken, halk Başkanlık Sistemi’ne sıcak bakmıyor…

Gezici Araştırma Şirketi, vatandaşa Türkiye gündemini sordu, ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı.
 
Sözcü gazetesinden Uğur Dündar’ın analizine göre, şirket kasım ayında Türkiye genelinde 45 ilde 8 bin 460 kişiyle görüştü.
 
Yüz yüze yapılan görüşmelerde vatandaşlara sorulan ilk soru, “Bugün seçim olsa oyunuzu kime verirdiniz?” oldu.
 
2011’deki yerel seçimlerde, AKP yüzde 49,8, CHP yüzde 25,9, MHP yüzde 13,2 oy olmıştı.
 
Anket sonucu son gelişmelerin AKP’ye oy kaybettirdiğini gözler önüne serdi. Aynı anket CHP ve MHP’nin oylarının arttığını da gösterdi.
 
Vatandaşların yüzde 45,9’u “Bugün seçim olsa AKP’ye oy veririm” dedi. Bu soruya, yüzde 26,1 CHP, yüzde 17.1 MHP, yüzde 7,9 da BDP yanıtı verildi.
 
AKP’nin daha çok batı bölgelerinde oy kaybetmesi dikkat çekti. AKP’den vazgeçen seçmenin ise MHP’ye yönelmiş olduğu gözüküyor.
 
Ankette, yaklaşan yerel seçimlerle ilgili de önemli sonuçlar yer aldı. “Bugün belediye seçimleri olsa kime oy verirdiniz?” sorusuna, vatandaşların yüzde 39,1’i AKP, yüzde 28,2’si CHP, yüzde 19,7’si MHP, yüzde 6,1’i ise BDP cevabını verdi.
 
CHP İSTANBUL’DA OYLARINI ARTIRDI
 
Genel seçimlerde yüzde 49,8 oy alan AKP’nin yerel seçimlerde 10 puan birden kaybetmesi dikkat çekti. İç Anadolu ve Akdeniz’de ise MHP oylarında artış yaşandığı gözlendi. CHP’nin oyları ise İstanbul ve Ankara’da arttı. AKP ise gözünü diktiği İzmir’de oylarını yükseltmiş.
 
YÜZDE 57 BAŞKANLIĞA KARŞI
 
Vatandaşa, Başbakan Erdoğan’ın sözlerinin ardından Meclis gündemine gelen Başkanlık sistemi de soruldu. Halkın yüzde 42,6’sı başkanlık sistemine geçilmesini isterken, yüzde 57,4’ü buna karşı çıktı.
 
Başkanlık sisteminin “tek adamlık” ve “diktatörlük” yaratacağı endişeleri de ankette yer aldı. Halkın yüzde 61,7’si “Başkanlık sistemi otoriter yönetim yaratır” dedi.
 
ERDOĞAN’SIZ AKP’YE OY YOK
 
Anketteki önemli sorulardan biri de, “Başbakan Erdoğan ayrılsa da AKP’ye oy verir misiniz?” oldu. Vatandaşların sadece yüzde 35,8’i “Erdoğan’sız AKP’ye oy veririm” dedi. Yüzde 64,2’si ise Erdoğan olmazsa AKP’ye oy vermeyeceklerini söyledi.
 
DIŞ POLİTİKAYA DESTEK YOK
 
Vatandaşın Türkiye’nin dış politikasını da beğenmediği ortaya çıktı. Halkın yüzde 69,1’i, AKP hükümetinin Suriye politikasını desteklemediğini söyledi. AKP seçmeninin yüzde 26,5’i de Suriye konusunda izlenen politikaya destek vermiyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com