“AKP’nin oyunu bozuldu”

“AKP’nin oyunu bozuldu”
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, AKP’nin 3 sandık formülüne ilişkin, “AKP’nin kendi anayasa taslağını 2014’e bırakmadan 2013’ün Ekim, Kasım ayında gündeme getirmesi kuvvetle muhtemeldir. Orada kendilerince bir karartma yapılıyor” dedi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Aydınlık Dergisi önceki Yayın Yönetmeni Deniz Yıldırım’ın 43 aydır tutuklu olduğunu belirterek şöyle dedi:
 
“Her iki tahliye talebinde de normal ve mutat prosedürün dışında, evrak üzerinde yargılama mercileriyle ilgisi olmayan, 3. kişiye ait olduğu anlaşılan ve el yazısıyla yazılan bir not ortaya çıkmıştır. Bu notta, ‘itirazın reddi-tutukluluğun devamına’ ibareleri vardır.
 
Bu not kime ait? Kim o yargıç ve savcı dışında orada tahliye notunda yazısı olan notu olan 3.kişi kim? O görünmez el kim? Yargılamaya müdahil olan kim?”
 
Bir soru üzerine Kart, “Bir mekanizmadan söz ediyorum. O mekanizma yasadışı bir şekilde dinleme yapan mekanizmadır. O görünmez el yasa dışı bir şekilde delil toplayan mekanizmadır. Kritik davalarda devreye giriyor” diye konuştu.
 
Kart, “Temmuz ve Eylül 2010 tarihli tahliye yazışmalarında el yazısıyla yazılan ‘itirazın reddi-tutukluluğun devamına’ yazısı mahkeme yargıçlarına ve savcıya ait olmadığına göre, bu yazılar kime aittir? Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde tutuklama ve tahliye aşamalarında savcı ve yargıçlar dışında görev yapan kişiler mi vardır? Kimdir bu kişiler?” sorularını da yöneltti.
 
"AKP 3 AYDIR O MASAYI DAĞITMAYA ÇALIŞIYOR”
 
Bir basın mensubunun, “AKP Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda uzlaşma olmazsa kendi önerisini gündeme getirerek referanduma gitmeyi planlıyor, ne diyorsunuz?” sorusuna Kart, “Bu iktidar uzlaşmaya dayalı anayasa yapımında başlangıçtan bu yana samimi değildir. Dürüst değil. O masayı taktik bir masa olarak stratejik bir masa olarak kullanıyor. Kendi anayasa taslağını ne zaman nasıl gündeme getireceğini belirleyebilmiş değil, onun telaşı ve paniği içinde. Bunu kamuoyuna nasıl bir gerekçe ile açıklayabileceğini belirleyebilmiş değil.

AKP’nin kendi anayasa taslağını 2014’e bırakmadan kuvvetle muhtemeldir ki 2013’ün Ekim, Kasım ayında gündeme getirmesi kuvvetle muhtemeldir. Orada kendilerince bir karartma yapılıyor” dedi.

AKP’nin Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nu bir strateji masası olarak bir taktik masa olarak kullandığını savunan Kart, “AKP’nin oyun planı bozuldu. Çünkü orada samimi bir şekilde biz müzakere ile anayasanın ortaya çıkmasını istiyoruz. O sebepledir ki AKP 3 aydır o masayı dağıtmaya çalışıyor. O masadan kalkmaya çalışıyor. Onun gerekçesini yaratmaya çalışıyor” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com