AKP'nin seçim oyunu

AKP'nin seçim oyunu
AKP, CHP'li belediyeleri alabilmek için 'mezhep duvarı' bile oluşturmuş.

AKP'nin, CHP'li belediyeleri alabilmek için merkeze 100 kilometre uzaklıktaki köylerde bile büyükşehir için oy kullanılmasını öngören tasarısında inanılmaz oyunlar yer aldığı ortaya çıktı.

AKP’nin ele geçiremediği CHP’li belediyeleri alabilmek için merkeze 100 kilometre uzaklıktaki köylerde bile büyükşehir için oy kullanılmasını öngören tasarısında inanılmaz oyunlar yer aldığı ortaya çıktı. Hatay’da CHP’li İskenderun Belediyesi’ne 500 metre uzaklıktaki mahallenin bile 35 kilometre uzaklıktaki ilçeye bağlandığı bildirildi. Tasarıda, Hatay il merkezinin mezheplere göre bölünerek “mezhepsel duvar” oluşturulmaya çalışıldığı iddia edildi.

Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, AKP tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getirilen Büyükşehir Belediye Yasası Tasarısı’nda akıl almaz düzenlemelerin olduğunu söyledi. CHP’li İskenderun Belediyesi’nin hizmet binasına 500-600 metre uzaklıktaki mahallelerin, 35 km ötedeki yeni oluşturulacak bir belediyeye bağlandığını bildiren Dudu, şunları söyledi:

“Böyle bir düzenleme hiçbir akıl, mantık ve bilim ilkesine uymuyor. Ben buradan Başta Adalet Bakanı Sadullah Ergin olmak üzere tüm AKP’li Hatay vekillerine soruyorum, İnsanlarımıza böyle bir muameleyi uygulamaya çalışırken hangi şehir planlamacısının, hangi aklı evvelin düşüncesi ile hareket ediyorsunuz? Bunları sizler düşündüyseniz, böyle bir fikri, böyle bir tasarıyı, bir Hatay’lı olarak nasıl içinize sindiriyorsunuz?”

“OY KAPMA KURNAZLIĞI”

AKP’nin yapmaya çalıştığının oy kapma, belediye başkanlığını kazanma kurnazlığından başka bir şey olmadığını vurgulayarak, “Eğer AKP ve AKP’nin Hatay milletvekillerinde, kendilerini seçerek Meclise gönderen insanlara birazcık sevgi ve saygı olsaydı, eminim daha farklı davranırlardı. Ben bu tasarıdan sonra tüm AKP’li vekillerin Hatay sevgilerinden şüphe duymaya başladım” diyen Dudu, tasarıdaki inanılmaz düzenlemeleri şöyle anlattı:

İSKENDERUN’UN MERKEZİ ARSUZ OLUYOR

“İskenderun Adalet Sarayı, Üniversitenin Kampüsü, İskenderun Belediyesi’nin arıtma tesisi, Yelken Kulübü ve diğer yerler hepsi yeni kurulan Arsuz İlçe sınırları içine katılıyor. Kendisini Hatay’lı gören bir siyasetçi böyle bir durumu nasıl kabullenir. 500 metre yürüyüp belediyeye varan bir vatandaşı nasıl 35 kilometre öteye gönderir? Ben bu tasarıyı destekleyen, akıl veren ve meclise sunan siyasetçilerin İskenderun ve Hatay sevgisinden artık sonsuz şüphe duyuyorum.”

“Payas’ın ilçe olması için kanun teklifi vererek, AKP’li vekillerden destek istedim. Hiçbirinden ses çıkmadı. Şimdi merak ediyorum, Sayın Sadullah Ergin, Sayın Hacı Bayram Türkoğlu, Sayın Orhan Karasayar, bu tasarıdan sonra nasıl Payas’a gidecekler? Nasıl o insanların yüzüne bakacaklar? Hepsi de seçimlerde bas bas ‘Payas’ı ilçe yapacağız’ diye bağırmıştı. Şimdi Payas onlardan açıklama bekliyor.

“MEZHEPSEL DUVAR OLUŞTURUYORLAR”

“Diğer yandan, bu teklifden sonra beynimde ciddi kuşkular uyanmaya başladı. Yeni oluşturulan Arsuz ve Defne belediyelerinin sınırlarına iyi bakın. Sosyolojik anlamda ne ifade ettiğini görürsünüz. Açıkça görülen yeni oluşturulan sınırların mezhepsel duvarlar gibi olduğudur. Sanki yeni ilçe sınırları belirlenirken, bu tarafı Alevilerin, bu tarafı Sunnilerin gibi bir yol izlenmiş. Bundan dolayı Başta Başbakan olmak üzere bu tasarıyı hazırlayan tüm AKP’lileri şiddetle kınıyorum. Ben bu durumu, AKP’nin ve Erdoğan’ın da taraf olduğu Suriye oyununun ülkemizdeki ilk adımı gibi görüyorum. Çünkü yaşananlar ve ortaya konulan Hatay Büyükşehir tasarısı beni böyle düşünmeye zorluyor.

“AKP’nin burada hesap edemediği tek şey, Hatay’lıların binlerce yıllık kültür birikimidir ve bu tuzağa düşmeyeceklerdir. AKP, Erdoğan ve bu tasarıyı hazırlayanların Hatay’da çıkartmaya çalıştıkları bir mezhep çatışması, bir Alevi-Sunni çatışması ya da kamplaşması hiçbir zaman hayata geçmeyecek ve geçirilemeyecektir. Biz de CHP’li vekiller olarak tüm örgütümüzle birlikte bu tasarının karşısında durarak, bu oyunu bozmak için elimizden geleni yapacağız.”(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com