AKP'nin seçim oyunu!

AKP'nin seçim oyunu!
Kocaoğlu, seçim öncesine yetişmemesi için bazı projelerinin engellenerek geciktirildiğini söyledi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, 'İzmir'de hayat değişiyor' başlıklı yatırım ve proje bilgilendirme toplantısında parti örgütünün belediyenin yatırım ve projeleriyle ilgili bilgi eksikliğini gidermek için 90 dakikalık film izletti ve 1 saat süreyle icraatlarını anlattı.
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın ise Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın geciken onayların çıkması için neden katkı sağlamadığını sordu.
 
'TRAMVAY PROJELERİMİZ 1 YILDIR ONAYLANMADI'
 
Ulaşım ve planlamayla ilgili filmin ardından konuşma yapan Başkan Kocaoğlu, Konak ve Karşıyaka tramvay projeleri için Dünya Bankası'ndan kredi de bulmalarına karşın 1 yıldır Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) onay vermediği için ihaleye çıkamadıklarını söyledi. Göreve geldiklerinde 11 kilometre olan metroyu bugün 96.5 kilometre raylı sisteme çıkardıklarını, Üçkuyular hattı açıldığında sistemin 100 kilometreye çıkacağını belirten Kocaoğlu, "9 senede 9 kat arttırmışız. Torbalı'ya 32 kilometrelik hattın yapımına başlandı. Selçuk ve Bergama'ya da gideceğiz. Yeni vapurlarımız 2013 yılı sonunda gelmeye başlayacak. Üç tane arabalı vapur ihalesine de yakında çıkıyoruz.
 
Konak, Karşıyaka ve Buca'da toplam 34 kilometre tramvay planladık. Buca hattını Ulaştırma Bakanlığı yapacak. Konak ve Karşıyaka tramvay projelerine DLH onayı aldık ancak 1 seneyi aşkın süredir DPT onaylamıyor. Kalkınma Bakanlığı, bürokrasi ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile sürekli görüşüyoruz. Ancak bir türlü onaylanmadı. Onaylanır onaylanmaz ihalesine çıkacağız. Dünya Bankası'ndan çok ucuz kredi bulduk. Üç yılı ödemesiz 15 yıl vadeli düşük faizli krediyi kullanacağız. Buradan DPT ve Kalkınma Bakanlığı'na bu projemizin bir an önce onaylanmasını ve İzmir'e tramvay yapabilmemiz için izin vermeleri talep ve dileklerimizi iletiyorum" diye konuştu.
 
'HÜKÜMETİN İKİ KATI YATIRIM YAPIYORUZ'
 
Aziz Kocaoğlu, kenti doğru planlamayla, geleceğe taşıyarak, yerelde kalkındırarak ve kentin insanının sadece ekonomide değil kültür, sanat eğitim ve yaşam seviyesinin yükselterek kalkındırmak istediklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi'nin finansman yapısını en borçlu üç belediyeden en borçsuz, en çok kaynak üretebilen, yatırım yapabilen 1 numaralı belediye haline getirdiklerini belirten Kocaoğlu, "Hazine'ye 1 milyar 650 milyon borç ödedik. 800 milyon TL kamulaştırma yaptık. Banliyö hattına 700 milyon TL, Kadifekale dönüşümüne 250 milyon TL, metroya 350 milyon TL harcadık. Biz her sene hükümetin yaptığı yatırımdan daha fazla yatırım yapıyoruz. Eğer ekonomiyi düzgün yürütür, uçuk projelere peşinde koşmaz, gerçekçe projler yaparsanız, o zaman belediyenin parası da pulu de yetiyor" diye konuştu.
 
Teleferik ve Yeni Fuar Alanı projelerinin ihalelerinin Kamu İhale Kurumu'nda aylarca onaylanmamasıyla ilgili sert açıklamalar yapan Kocaoğlu, "Teleferik ihalesine Kamu İhale Kurumu aylar sonra bizim ilk verdiğimiz karara geldi. Yargı kararıyla onay verdi. İnşaat başlayacak. Ama bir teleferik 2 sene oyalanır mı? Niye oyalanıyor?" dedi. Dünyada hiçbir kentte bir belediye başkanının kalkıp tek başına tüm finansmanı sağlayarak 400 milyon lira fuar alanı projesine kalkışmadığını belirten Kocaoğlu, "İstanbul ve Antalya'da bakanlıklar, hükümet, odalar, iş adamları birlikte yaptı. İzmir'de Büyükşehir Belediyesi tek başına yapıyor. Bunu, bu ketin kalkınması, Atatürk'ün vasiyetini yerine getirmek için yapıyoruz. 400 milyon TL'lik yatırıma tek başına imza attım" diye konuştu.
 
'SEÇİMLERE YETİŞMESİN DİYE ENGELLENDİ'
 
Aziz Kocaoğlu, Fuar Alanı Projesi'nin 7.5 ay engellendiğini ileri sürdü. Şikayetlerin gelip gittiğini Kamu İhale Kurumu'nun karar vermediğini belirten Kocaoğlu, "Amaç 2014 seçimlerine fuar alanı yetişmesin. Yetişmesini istemiyorlar. Biz mermer ve gelinlik fuarlarını büyütemiyoruz. Fuarcılığı büyütemiyoruz. Bunlar büyüyünce kent kalkınacak. Parayı cebime koyup evime götürmeyeceğim. Vatandaş iş bulacak, aş bulacak. Bu engellenir mi? Bu yapılır mı?" dedi.  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com