AKP’nin ‘sızdırma’ ve ‘ihanet’ ikiyüzlülüğü!

AKP’nin ‘sızdırma’ ve ‘ihanet’ ikiyüzlülüğü!
2009 yılında Taraf Gazetesi'nin, Genelkurmay'a ait olduğu öne sürülen "AKP ve Gülen'i bitirme planı"nı yayınlamasının ardından Türkiye'nin gündemi bir anda değişmişti...

ANALİZ | SANSURSUZHABER.COM

Mağdur edebiyatının cazibesine pek sık kapılıp meyvesini yiyen Erdoğan, bir ‘sızdırma haber’ olan "AKP ve Gülen'i bitirme planı" manşetine pek sevinmiş, “davalar açacağız” demişti.

‘Tarih tekerrürden ibarettir’ sözü kendini hatırlatmayı pek sever. Yine Taraf Gazetesi ve yine benzer bir manşet; “Gülen’i bitirme kararı 2004 MGK’da alındı” Altında da Erdoğan, Gül ve Çiçek’in imzası olan MGK evrakı…

Bavulcu gazeteci olarak anılan Baransu’nun bu seferki haberi AKP medyası tarafından topa tutuldu. Danışmanlar ve maaşlı troller yemedi içmedi tweet attı. Ancak Erdoğan’ın bu konuda ağzını bıçak açmadı. Ta ki bugün 3 günlük Trakya gezisinde sessizliğini bozana kadar.. Erdoğan sert bir çıkış yaptı ve 2004 MGK kararının manşete taşınmasıyla ilgili “Devletin öyle mahremleri var ki bunları teşhir etmeye kimsenin hakkı yoktur… Bu özgürlük değil bu ülkeye bu vatana ihanettir” dedi.

İŞİNE GELDİĞİNDE ‘VATANPERVERLİK’ GELMEDİĞİNDE ‘ VATANA İHANET’

"AKP ve Gülen'i bitirme planı" haberi aynı gazetede 2009 yılında yayınlandığında aynı Erdoğan, "İşte son günlerde, gazetelerin yaptığı haberleri görüyorsunuz. AKP üzerinde oynanması düşünülen oyunları görüyorsunuz. Şu anda bizler de bunları araştırıyoruz. Gerekirse biz de ilgilerle onlara yönelik olarak davaları açacağız" demiş ve suç duyurusunda bulunmuştu. Bunu “demokrasiyi adeta yok etmeye yönelik bir girişimin ipuçları” olarak değerlendiren Erdoğan bugün muadil içeriğe sahip, kendi imzasını taşıyan bir kararın haberleştirilmesini  ‘vatana ihanet’ olarak nitelendirebiliyor.

DAHA ÖNCE “KİM SIZDIRDI” DİYE NEDEN SORULMADI?

"AKP ve Gülen'i bitirme planı" aynı gazetenin manşetinden duyurulduğunda Erdoğan’ın ağzından sızdıranı soran, sorgulayan bir ifade duymak mümkün olmadı. O zaman gazeteciler işini(!) yapıyordu. O zaman ki 'sızdırma' belgeler bir çok can yaktı ve bu durum Erdoğan'ın hiç de umrunda olmadı.

Erdoğan, her fırsatta ‘iki ayyaşın yaptığı’ diyerek yerden yere vurduğu, ancak becerip de yenisini yapamadıkları anayasayı bu sefer referans göstermekten de geri kalmıyor. Denetim ve kontrolü altındaki kurumlardan sızan MGK belgesi için “Anayasamızda bununla ilgili çok açık yasaklar var” diyebiliyor.

Medyanın temel görevini iktidarı övmek zanneden Erdoğan ve partisi, aksi yönde hareket eden her türlü gazeteciyi ve gazetecilik faaliyetini vatana ihanet ile itham edebilecek durumda. Bavullar AKP lehine açıldığında gazeteci, aleyhine açılırsa hainsiniz ve hapse atılmalısınız. Sonrasında da özellikle Batı ziyaretlerinde AKP’lilere tutuklu gazeteciler sorulunca cevap olarak “gazetecilik faaliyetinden dolayı kimseyi tutuklamadık. Kimisi terörist, casus, kimisi vatan haini” demeye devam edecekler. (KKO)

ANALİZ | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com