AKP'nin sonunu Dindar Kürtler mi getirecek?

AKP'nin sonunu Dindar Kürtler mi getirecek?
Başbakan Erdoğan'ın Kürt sorununda milliyetçi bir pozisyon almasıyla başlayan süreç bölgedeki siyasal demografiyi kökünden değiştiriyor mu? Radikal yazarı Oral Çalışlar, bu soruya yanıt aradığı yazısında çarpıcı görüşlere yer verdi.
Hükümetin BDP'li vekilleri hedef alan fezleke hamlesi ve Uludere katliamının ardındaki sis perdesinin hala kalkmamamış olmasının Kürt toplumu üzerindeki sonuçlarını yorumlayan Çalışlar çarpıcı uyarılarda bulundu.
 
DİNDAR KÜRTLER İLE AKP ARASINDAKİ BALAYI SONA MI ERDİ?
 
İnsan hakları savunucusu ve yazar Yıldız Ramazanoğlu'nun Hürriyet'e yaptığı açıklamaları hatırlatan Oral Çalışlar, Kürt dindarlar ile AKP arasındaki balayının sona erdiğini söyledi. Yıldız Ramazanoğlu'nun AKP'li bir aileden gelmesine karşın iktidara karşı sert bir tutum aldığını vurgulayan Radikal yazarı, bölgedeki dindar Kürtlerin fezleke ve Uludere üzerinden hükümet ile esaslı bir kopuş yaşadığını yazdı. "BDP’li milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasının gündeme gelmesiyle birlikte, dindar Kürtlerden belki de ilk kez böylesine net bir şekilde itiraz sesleri yükseliyor." diyen Çalışlar, Ramazanoğlu'ndan yaptığı alıntılar ışığında çarpıcı bir kulise de yer verdi.
 
DİNDAR KÜRTLER BDP BENZERİ BİR PARTİ KURABİLİR Mİ?
 
Bölgedeki dindar Kürtlerin hükümetten umudu kesmek üzere olduğunu ve Uludere ile fezelekeler üzerinden artık taşınamaz bir yük altında olduğunu belirten Çalışlar, bu kesimler içinde BDP benzeri bir örgütlenme arayışı içinde olanlar bulunduğunu iddia etti. 
 
İşte Çalışlar'ın yazısındaki ilgili bölümler:
Dindar kesimlerin geçenlerde yaptığı ‘Kürt Forumu’nun sonuç bildirgesine dikkat çeken Ramazanoğlu şunları söylüyor: “Çıkan sonuç bildirgesi bence çok heyecan verici, çünkü Kürt halkının içine sinecek her türlü alternatifin göz önünde bulundurulmasına dair ya da herkesin kendini birinci sınıf yurttaş hissedeceği şekilde devletin baştan sona yeniden yapılandırılmasına ilişkin maddeler var. Mesela hükümet bunlarla hiç ilgilendi mi? Keşke birkaç milletvekili gelip izleseydi, kulaklarına inanamayacakları cümleleri duysalardı.”
 
Dindarlar üzerinde Uludere’nin ağırlığı
 
Ramazanoğlu, dindar Kürtlerin içine girdiği ruhsal kopuşun altını çizerek AK Parti hükümetinin gelişmeleri anlamakta zorlandığına işaret ediyor: “Dindar gençler arasında neredeyse BDP’nin Müslüman versiyonunu üretmek isteyen insanlar var. Bu gidişatın çok iyi gözlemlenip algılanabildiğini düşünmüyorum... Sivil siyasete kulak verilmesi lazım...
 
Dışarıda koca bir ülke var ve bu ülke inanılmaz bir altüst oluş içinde. Uludere’nin ağırlığını Müslüman gençler taşıyamıyor, bu bilinmeli, yepyeni bir zihinsel yapılanmaya doğru gidiyoruz.”
 
Ramazanoğlu, dindar kesimler arasında çözüm beklentisinin öne çıktığı, eski milliyetçi önyargıların yerini “Ne yapılacaksa yapılsın” çağrısına bıraktığı değerlendirmesinde de bulunuyor.
 
Başbakan’ın son dönemde yaptığı aşırı sert vurgulamalarla Ramazanoğlu’nun temsil ettiği bakış açısı arasındaki farklılılığı ölçmek açısından Ramazanoğlu’nun şu cümlelerine bakabiliriz: “Mesela artık Abdullah Öcalan ile görüşmeler yapılıyor ve çok büyük tepki uyandırmıyor. Çünkü artık halkın bilincinde ‘Ne yapılacaksa yapılsın, yeniden kardeşliğimiz tahkim edilsin’ duygusu var...
 
PKK’lılar, dağa çıkan gençler; aslında onların temel hedefi her genç gibi iyi bir eğitim almak, iş bulmak, yuva kurmak, bir şeyler üretmek, mutlu olmak. Peki, o insanlar bugün acaba neden orada? Bu soruları soran ...insanlar büyük bir tepkiyle karşılaşıyor. Mesela Diyarbakır Emniyet Müdürü. Onu dinlerken inanın ‘işte insan’ diye düşündüm, gözlerim doldu.”
 
“Bence çıkış yolu ademi merkeziyetçilik, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve insanların daha çok kendi üzerine söz sahibi olabilmesinde, eşit kurucular olarak hissedebileceğimiz yeni bir yapılanmada.”
 
Çözümün şekillenmesinde, dindarların oynayabileceği rol, düşündüğümüzden de daha kritik. Dokunulmazlıklar Meclis’e geldiğinde, dindar kesim içindeki ruhsal kırılmanın ulaşabileceği ideolojik derinliği ve ciddiyet derecesini öngörmek şu noktada kolay değil.

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Zaman kara manşetle çıktı!15 Aralık 2014 Pazartesi 10:38
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com