AKP'nin sözde 'liderliği' çöktü

AKP'nin sözde 'liderliği' çöktü
Liderler G8 zirvesinde Suriye konusunda anlaştı
Rusya lideri Putin ve ABD Başkanı Obama G8 zirvesinde bir araya geldi. Görüşmede dikkat çeken nokta ise Türkiye'nin adının geçmemesi oldu. 
 
Suriye konusunun konuşulduğu görüşmede AKP ve Erdoğanın ismi dahi geçmedi. Böylece Erdoğan'ın sözde ''bölgesel liderlik'' hayalide çöktü.
 
İki liderin yaptığı toplantıda Suriye'deki tarafları gelecek ay Cenevre'de yapılması planlanan uluslararası toplantıda müzakere masasına oturmaya ikna etmeye çalışılması kararı çıktı.
Putin ve Obama G8 zirvesinde bir araya geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''bölgesel liderlik'' hayali de böylece çöktü. Zirvede AKP ve Erdoğan'ın ismi dahi geçmedi.
 
Toplantıdan, Suriye'deki tarafları gelecek ay Cenevre'de yapılması planlanan uluslararası toplantıda müzakere masasına oturmaya ikna etmeye çalışılması kararı çıktı.
 
Yaklaşık 2 saat süren görüşmenin ardından açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD ile Suriye konusundaki görüşlerinin örtüşmediğini ancak Suriye'de bir çözüm bulmak için çabalarını sürdüreceklerini söyledi.
 
Putin, "Suriye'deki sorunu barışçıl bir şekilde çözmek amacıyla tarafları uluslararası Cenevre konferansında müzakere masasına getirmek için çalışmaya karar verdik" dedi.
 
ABD Başkanı Barack Obama da Suriye konusunda Rusya ile "farklı bir bakış açıları olduğunu" ifade etti ancak her iki ülkenin de Suriye'deki şiddete son vermek istediğini dile getirdi. 
 
GÜNDEM SURİYE
 
Bu arada G8 liderleri bu akşam verilen çalışma yemeğinde de Suriye'yi görüşüyor. 
 
ABD, Suriye'deki teröristleri silahlandırma kararı alırken, Rusya bu kararı desteklemiyor. 
 
İngiltere ise, teröristlere silah sağlama seçeneğini ihtimal dışı bırakmıyor ve Fransa ile birlikte teröristlere yönelik silah ambargosunun hafifletilmesi kararını destekliyor.(MUE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com