AKP'nin taktiği Meclis'te kriz yarattı!

AKP'nin taktiği Meclis'te kriz yarattı!
Önce kapatma, sonra mahkeme kararı...

Cumhurbaşkanı Gül'ün onayladığı İnternetle ilgili yasada sıkıntı yaratan maddeleri değiştireceğini söyleyen hükümetin taktiği kriz yarattı. Değişiklik düzenlemesini dün gece Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülen torba yasaya ekleyen AKP'ye muhalefet itiraz etti.

CHP'li İzzet Çetin "Cumhurbaşkanı gece yarısı imzalıyor. Sabahleyin teklif buraya geliyor. Hayret ediyorum bu yasama işine" diyerek tepki gösterdi.

MHP'li Mehmet Günal da "gece 20 30'dan sonra teklif geldi. Dürüstçe söyleyin bunun içinde birşey var" diye konuştu.

BDP'li Hasip Kaplan ise " dün Meclis'e sunulan teklif bugün komisyona geliyor. Benim de internetle ilgili tekliflerim var 3 yıldır Adalet Komisyonu'nda bekletiliyor. İnternetin Plan Bütçe Komisyonu ile ne ilgisi var" yorumu yaptı.

CHP'li Mevlüt Aslanoğlu ise Meclis'e gelmesinin üzerinden 48 ssat geçmediği için tekliflerin birleştirilemeyeceği itirazı yaptı.

Çıkan tartışma üzerine komisyona 10 dakika ara verildi. Aranın ardından görüşmeler yeniden başladı.

Bu arada torba yasaya internette sıkıntı yaratacağı belirtilen bölümlerden sadece "trafikle" ilgili olan kısmın alınması dikkat çekti. Dün muhalefetle görüşen iktidar , TİB Başkanı'nın 4 saat içinde, yetkiyi tek başına kullanmasına engel olacak ve mahkemeden de karar alınmasını gerektirecek düzenlemeyi ise torba yasaya koymadı.

CHP'li Aytuğ Atıcı'nın sorusu üzerine açıklama yapan AKP'li Sadi Bilgiç ise o bölümü bir önerge ile getireceklerini söyledi. Önergeyi de dün açıklanandan farklı şekilde hazırladıklarını anlattı. Buna göre TİB Başkanı bir siteyi mahkeme kararı olmadan kapatacak ardından da mahkemeye başvurmak zorunda olacak. 24 saat içinde mahkeme kararı alamaz ise kapatma kararı ortadan kalkacak.

Cumhurbaşkanı'nın onay verdiği internet düzenlemesi ise bugün uygulanmaya başlanmıştı. (BBE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com