AKP'nin ülkeyi getirdiği nokta!

AKP'nin ülkeyi getirdiği nokta!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, "AKP'nin ülkeyi getirdiği noktada ekonomide tepe aşağı gidiş, sanayide çöküş sürüyor" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretiminin Aralık'ta yüzde 3.8 oranında gerilemesine ilişkin yaptığı açıklamada, "AKP'nin ülkeyi getirdiği noktada ekonomide tepe aşağı gidiş, sanayide çöküş sürüyor" dedi.

Oran, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2012 Aralık ayı Sanayi Üretim Endeksi verilerini yaptığı yazılı açıklama ile değerlendirdi. Aralık'ta sanayi üretiminin yüzde 3.8 düşüş gösterdiğine dikkat çeken Oran, sanayi üretiminde 2012'nin tümündeki artışın ise yüzde 2.3'le çok düşük düzey kaldığını belirtti. Sanayi üretim artışının yüzde 3 olduğu ilk dokuz ayda GSYH büyüme oranının yüzde 2.6'ya çıktığını ifade eden Oran, sanayi üretiminin son çeyrekte yerinde saymasının, 1 Nisan'da açıklanacak 2012 yılı son çeyrek ve yıllık büyüme performansı için de olumsuz işaret verdiğini söyledi. Oran, 2012 yılı için yüzde 3.2'ye düşürülen revize büyüme hedefinin bile tutmayacağını dile getirdi.

-"AKP ÜLKE KAYNAKLARINI SURİYELİ İSYANCILARA AKTARMAYA DEVAM EDİYOR"-

Sanayicinin bütçe açıklarını kapatmak için getirilen vergi artışlarının, ekonomideki belirsizliği daha da artırdığı görüşünde olduğunu söyleyen Oran, her an değişebilen vergi ve harçların, üretim ve yatırım kararlarını güçleştirdiğini belirtti. Bunun da ekonomideki yavaşlamayı daha da hızlandırdığına ve reel sektör üzerindeki baskıyı artırdığına dikkati çeken Oran, "Ülke ekonomisi adım adım çöküşe giderken, AKP tek adam rejimini tesis etmek için ülkenin siyasi yapısını, hukuk sistemini alt üst edecek değişikliklerin telaşında" dedi.

Suriyeli sığınmacılar konusuna da açıklamasında yer veren Oran, AKP'nin "başka ülkelerin içişlerine karışma, yönetimini devirme, ülke kaynaklarını Suriyeli isyancılara aktarma misyonunu" sürdürdüğünü kaydederek, "İktidar, ülke ve toplumun çıkarına olmayan işler yerine, ülke ekonomisindeki sorunlara odaklanmalı, sanayinin içinde bulunduğu sıkıntıları aşacak önlemlere kafa yormalı, sanayicinin önünü açacak düzenlemelere yoğunlaşmalı" ifadelerini kullandı.

-"VATANDAŞ HER TÜRLÜ ÖZENDİRMEYE KARŞI TÜKETİMİ KISMAYA KARARLI"-

"AKP'nin ülkeyi getirdiği noktada ekonomide tepe aşağı gidiş, sanayide çöküş sürüyor" diyen Oran, reel geliri düşen, artık borçlanma kapasitesi kalmayan vatandaşın her türlü özendirmeye rağmen tüketimi kısmakta kararlı olduğunu söyledi. İç ve dış pazardaki daralma nedeniyle zor durumdaki sanayicinin üretimi, önünü göremeyen girişimcinin ise yatırımı kıstığını söyleyen Oran, "Reel sektörde iş ilişkileri bozuldu, protestolu senet ve karşılıksız çekler patladı, şirket kapanışları çığ gibi büyüdü. Bu koşullarda, dünyada oluşan likidite fazlası ve "parayla para kazanma'nın en cazip ortamını bulması nedeniyle sıcak paracılar Türkiye'ye akın ediyor, yağmur gibi sıcak para yağıyor. Ancak, yüklü sıcak para girişleri bile geçmişteki gibi ekonomiyi suni biçimde canlandırmaya, kağıt üzerinde de olsa büyütmeye artık yetmiyor" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com