AKP'nin yalanı böyle deşifre oldu

AKP'nin yalanı böyle deşifre oldu
AKP mitinginde "1 milyon insan" yalanı akademisyenler tarafından deşifre edildi

Boğaziçi  Üniversiteli akademisyenler Doç. Dr. Taylan Cemgil, Doç. Dr. Erkcan Özcan, Doç. Dr. Koray Çalışkan Kazlıçeşme medyanında kaç kişi olduğunu hesapladı.

Akademisyenler, nasıl bir hesaplama yöntemi kullandıklarınıda şu şekilde açıkladı: 'Kazlıçeşme’de miting alanın bulunduğu arazi 17 hektar, yani 170 bin metrekare.

Mitingin hava fotograflarının incelenmesini takiben alana kalabalığı yerleştirdiğimizde miting kalabalığının yaklaşık 125 bin metrekareye yayıldığını söyleyebiliriz. Bu hesaba dev platform ve güvenlik bölümü olarak ayrılmış alanlar dahildir ve o alanlarda miting gerçekleştiği varsayılmıştır. Mitinglere kaç kişinin katıldığı bilim dünyasında 1960’lardan beri Kalabalık Yoğunluğu Belirlenmesi yöntemiyle hesaplanmaktadır.

Literatürde normal kalabalıklar için iki metrekarede 1 kişi, yoğun kalabalıklar için metrekarede iki kişi, çok yoğun kalabalıklar için metrekareye dört kişi ortalaması kabul görmüştür.

"EN FAZLA 295.000 KİŞİ KATILDI"

Yukarıdaki alan hesabına göre Kazlıçeşme miting alanına çok yoğun kalabalık olarak maksimum yaklaşık 500.000 kişi katılabilir.

Miting alanı hava fotografı analizimizde miting alanının 60 bin metrekaresinin aşırı yoğun, 15 bin metrekaresinin yoğun ve geri kalanın ise düşük yoğunluklu kalabalığa sahip olduğu görülmüştür. Dolayısıyla AKP Mitingine en fazla 295.000 kişinin katıldığını söylemek isabetli olacaktır. '(MUE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com