AKP'nin yeni hedefi 'Anıtkabir'

AKP'nin yeni hedefi 'Anıtkabir'
AKP kulislerinde şimdi de 'Anıtkabir'in arazisinin çok fazla olduğu' söylentileri dolaşıyor.
CHP milletvekili Emine Ülker Tarhan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Taşkışla Kampusü'nde "Türkiye'nin Geleceği" konulu söyleşi gerçekleştirdi. Şöyleşiye yoğun ilgi gösteren Üniversiteli gençler Tarhan'ın konuşmasını sık sık alkışlarla kesti.
 
2.5 saat süren söyleşide Tarhan önemli konulara değindi. Anıtkabir'le ilgili olarak AKP tarafından, 'Meclis kulislerinde fısıltı olarak dolaştırılan gelişmeler' olarak niteleyen Tarhan AKP'nin yeni hedefinin 'Anıtkabir' olduğunu belirterek "Bütün halkı bir araya getiren, örgütleyen ve tarihin gidişatını değiştiren bir liderin yaptıklarını artık yok etmek isteyenlerle dolduğu bir yerde, Ankara'da şimdi de 'Anıtkabir'in arazisinin çok fazla olduğu' söylentileri dolaşıyor. Her zaman yaptıkları gibi sehven ortaya bir şey atarlar ve derler ki; 'Bu arazi biraz fazla ve biraz küçütelim.' Dediğim gibi şimdilerde Anıtkabir'in arazisinin çok büyük olduğundan, etrafında bir sürü gereksiz ağacın olduğundan bahsediliyor. Ortasında galiba yine, ya bir yol geçirecekler ya da daha büyük bir cezaevi inşa edecekler. Muhtemelen arazi pek büyük ama bunu ifade edenlerin kafası çok küçük. İşin kötüsü geldiğim yer 'Fışkiye' derdine düşmüşlerin eline geçti. O yüzden mutsuzuz, tabii uzun zamandır.
 
Ama toplumun her şeyine karışan bir iktidara, her şeyi bildiğini iddia eden bir iktidara, ekmeğin siyahından, beyazına kadar tutun da kaç çocuk doğuracağımıza kadar, burnunu sokan iktidara çoğu zaman Başbakan'ın 'İşsiz, çapulcu, kadın mıdır, kız mıdır' diyerek, aşağıladığı gençler, Gezi direnişiyle büyük bir tokat attılar ve bu iktidara büyük bir ders verdiler. Bu gençlere mutsuz olmak için üç şey sayın denildiğinde ne diyorlardı biliyor musunuz? Cevap sadece şu: 'Yasama, yürütme, ön yargı affedersiniz yargı. Bu cevaba bir de ek olarak '1, Recep.. 2, Tayyip... 3, Erdoğan' diye cevapları var artık."  dedi.
 
 
Cumhurbaşkanlığı için aday olacağı iddialarına değinen Emine Ülker Tarhan "Başbakan veya Cumhurbaşkanı olmam yönündeki beklentiler var. Evet, bunlar çok hoş beklentiler. Siyaset samimiyet ve güvenle yapılması gereken bir şey. Kibirle yapılırsa olmaz, birlikte yapılır. Bu ülkede bu hale bizi sağ iktidarlar getirdi. Biraz sol görüşlere önem verilmeli. Her şeyden önce seçim kazanmamız gerekiyor. Öfkelenme yeteneğini kaybetmeyenler bir sorun ortaya çıktığında öne çıkmak için lider olmak için atılmazlar. Şartlar önemlidir. Gerek Gezi olaylarında gerekse siyasal anlamda böyle bir düşüncem olmadı. Böyle bir kritik bir görev verildiğinde de kaçmam. YARSAV birilerinin deyimiyle, 'Bir boşluktan yararlanılarak oluşmuş olsa da, terörist bir oluşum denilse de' orada bile başkanlığım öncesi, 4 gün boyunca toplantı yapmayarak düşünmelerini istemiştim. Sonuç olarak, kritik durumla karşılaşılırsa ben görevden kaçmam. Cesur insanlar olarak haklarımızı aramaya, örgütlenmeye çoğalmaya devam etmeliyiz." dedi.
 
Balyoz kararlarının AHİM'e gidebileceğini söyleyen Tarhan "Dosyalar AİHM'ye gidebilir, gitmesi için bir engel yok ama bireysel başvuru diye bir şey çıkarıldı biliyoruz. Önceleri herkes bayılmıştı bireysel başvuru hakkına ama bu aynı zamanda içeridekilerin daha uzun süreli tutuklu kalmasına, sürecin uzamasına sebebiyet veren bir mekanizmaydı bu aslında. Yani ona ben adaleti boğazlamak diyorum. Adaleti boğazlayan bir uygulamaydı. Ama maalesef yaşasın demiştik." ifadelerini kullandı.
 
Polise verilen yetkilerin çok fazla olduğunu dile getiren Tarhan "Türkiye'de konuşulan konuya bakın. Polislere birilerini suçlu ilan etme yetkisi veriliyor. Polise artık 'Yan baktın' diyerek, 48 saat sorgusuz gözaltında tutma yetkisi veriliyor. Peki bunları konuşmayacak mıyız? Savcı kararı olmadan polise göz altı yetkisi vermek ne demek? Var mı böyle bir yetki başka bir ülkede? Bunların dışında bu ülkede her şey konuşturuluyor." dedi. (BCE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com