AKP,PKK,BDP izdivacı gerçekleşti

AKP,PKK,BDP izdivacı gerçekleşti
CHP Sözcüsü Koç: "Hepimiz buradayız. Senden çekinecek hiçbir şeyimiz yok.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, Silivri’de yaşanan olaylarla ilgili CHP’li vekiller hakkında soruşturma başlatılmasına ilişkin olarak Başbakan’a “Dokunulmazlıklarının kaldırılması da yetmez, gücün yetiyorsa tutukla CHP’li milletvekillerini. Hepimiz buradayız. Senden çekinecek hiçbir şeyimiz yok” diye seslendi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. MYK toplantısı devam ederken basın toplantısı düzenleyen Koç, Silivri cezaevi önünde yaşanan olaylara değindi. Yaşananların demokrasi tanımı içinde “vahim ve korkutucu “olduğunu ifade eden Koç, “Hukuk ve adalet arayan insanlara kolluk güçlerinin adeta savaş açması kabul edilebilir bir görüntü değildir. Bu manzara aynı zamanda yaşadığımız siyasi iklimin, siyasi zulmün tepe noktasıdır. Hiçbir şekilde kabul edilebilir değildir” dedi. Mahkeme heyetinin duruşmadaki tutumunu da eleştiren Koç, “Siyasi, taraflı mahkeme örneği verilecek olunur ise Silivri Mahkemeleri hukuk literatürüne geçecek, içtihat oluşturacak kadar farklı bir manzara ortaya koymaktadır” diye konuştu.

CHP milletvekillerinin Silivri’ye yaşanan ve yaşanmakta olan hukuksuzluğu örtmek isteyenlere karşı susmamak için gittiklerini ifade eden Koç, Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’nın CHP’li vekiller hakkında soruşturma başlatmasına ilişkin olarak ise Başbakan’a şöyle seslendi:
“Başbakan’a CHP Genel Merkezi’nden çok açık bir çağrıda bulunuyoruz; afrayı tafrayı bırak Sayın Başbakan. Gücün yetiyorsa, arkasında durabileceksen kaldır CHP’li milletvekillerinin dokunulmazlığını. Elinde yeterli sayı var, kafana göre gerekçe de var, kaldır. O dokunulmazlık sana ve arkadaşlarına lazım.”

Başbakan’ın yakın zamana kadar ‘Terörle kucaklaşanlarla aynı çatı altında bulunamayız’ dediğini belirten Koç, “Şu anda kanka oldular terörle kucaklaşanlarla ve terör başıyla. Şimdi aynı şarkıyı söylüyorlar; beraber yürüdüler bu yollarda, beraber ıslanıyorlar. Burada dokunulmazlıklarının kaldırılması da yetmez, gücün yetiyorsa tutukla CHP’li milletvekillerini. Hepimiz buradayız. Senden çekinecek hiçbir şeyimiz yok. Arkamızda ne siyasi ne de bir akçeli yük var. Bu milletin birliğini, dirliğini huzurunu barışı ve gerçekten demokrasiyi istemekten başka hiçbir şeyimiz yok” diye konuştu.

TENCERE YUVARLANDI KAPAĞINI BULDU

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, çözüm sürecinin değerlendirilmesine yönelik Meclis komisyonu kurulmasına ilişkin, “Sonuçta tencere yuvarlandı kapağını buldu. AKP, BDP ile Meclis’te yol arkadaşlığını tescilledi, fotoğraf budur. Dışarıda da AKP, BDP, PKK üçlüsü bundan sonraki siyasi çalışmalarına Türkiye sathında, milletin önünde birlikte devam edecekleri bir izdivacı açıklamış oldular” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. MYK toplantısı devam ederken basın toplantısı düzenleyen Koç, çözüm sürecinin değerlendirilmesine yönelik Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasına dair önergenin kabulüyle ilgili, “Şu ana kadar hırsızlığın her türlüsü gördük. Adi hırsızlıklar, evrak hırsızlığı gördük, intihaller gördük, maddi hırsızlıklar gördük ama TBMM çatısı altında önerge hırsızlığı hiç görmemiştik ta ki dünkü meclis oturumuna kadar” diye konuştu.
Dün meclis oturumda yaşananları “gözü dönmüş bir iktidarın girdiği gayri meşru hukuk dışı ilişkilerine TBMM’yi alet etme çabası” olarak nitelendiren Koç, “Olayın başından itibaren hukuk devleti kuralları dışına sürüklenen bir Türkiye var. Devlet, Başbakan’ın talimatıyla bir terör örgütü lideriyle siyasi muhataplık kurmuştur. Şimdi geldikleri noktada, terör örgütü lideri Öcalan 10 maddelik bir yol haritası verdi, bunun 4 maddesi gerçekleşti. Şimdi olaya meclisi dahil etme, meclisi bu sürece bir şekilde sokma talimatı var. Düne kadar karşı çıktıkları, ‘mecliste komisyon oluşturulsun’ önerisine, talimat İmralı’dan gelince dört elle sarılıyorlar” diye konuştu.

“AKP, PKK, BDP İZDİVACI GERÇEKLEŞTİ”

Koç, “CHP’nin de önergesi vardı” diye bir çelişki yaratılmak istendiğini savunurken, olay hukuk devleti kuralları dışına çıkmadan, terör örgütü muhatap alınmadan önce CHP’nin Başbakan’a bizzat gidip çözüm yolu haritasını sunduğunu belirtti. Dünkü önergenin bundan 180 derece farklı olduğunu belirten Koç, AKP’nin “yol arkadaşı” BDP ve PKK’yla beraber kabul ettiği bu komisyonda, bu görüşmelerde esas alınan yol haritasının resmi çatı altında, TBMM alet edilerek rapor haline getirileceğini ileri sürdü.

Koç, “Biz Başbakan’ın şu ana kadar yaptığı hukuk dışı gayri meşru ilişkileri tescilleyecek ne komisyon dedik, ne de bunların pazarlamasını yapacak akil adamlar, dedik. Aradaki fark bu. Bu farklı anlamak istemezler. Sonuçta tencere yuvarlandı kapağını buldu. AKP, BDP ile mecliste yol arkadaşlığını tescilledi, fotoğraf budur. Dışarıda da AKP, BDP, PKK üçlüsü bundan sonraki siyasi çalışmalarına Türkiye sathında, milletin önünde birlikte devam edecekleri bir izdivacı açıklamış oldular. AKP, PKK, BDP izdivacı gerçekleşmiştir” diye konuştu.

Bu mutabakatın mecliste meşrulaştırılmak istendiğini savunan Koç, “Niyet bu, siyasi program, hedef bu. AKP kendisine bu gayrimeşru yolculukta suç ortağı arıyor. Ortağını da buldu. AKP, PKK, BDP ortaklığı Anayasa’da da beklendiği gibi her alanda hayata geçiriliyor” ifadelerini kullandı.

MÜEZZİNOĞLU’NA: “VATANSIZ OLDUĞU DÖNEMDEKİ KİMLİĞİNİ Mİ ÖZLEDİ?”

Koç, Sağlık Bakanlığı’na bağlı bazı kuruluşların isimlerideki T.C. ibaresinin kaldırılmasını da tepki gösterdi. Sağlık Bakan Mehmet Müezzinoğlu’nun Batı Trakyalı olduğunu belirten Koç, Müezzinoğlu’nu Yunan yurttaşlık yasasının ilgili maddesi gereği haksız şekilde 3 yıl “vatansız” kaldığını, ardından da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçtiğini kaydetti. Koç, “Sayın Bakan acaba vatansız olarak tarif edilen dönemdeki kimliğini, kişiliğini mi çok özledi, şimdi artık mensubu olduğu Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlığının, yine mensubu olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti Devleti ibaresini bağlı olduğu bakanlıktan kaldırma gayretine girişti, bunları içine sindiremiyor?” dedi.(MUK)

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com