AKP'ye Atatürk Orman Çiftliği şoku!

AKP'ye Atatürk Orman Çiftliği şoku!
Sayıştay’ın raporuna göre Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) 2012 raporu arazilerin amacı dışında kullanıldığını belirledi

Atatürk’ün çorak bir araziyken yeşillendirilmesine büyük önem verdiği Ankara’daki Atatürk Orman Çiftliği’nin birinci derece tarihi ve doğal sit alanı olduğu ortaya çıktı.Sayıştay’ın raporuna göre Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) 2012  raporu arazilerin amacı dışında kullanıldığını belirledi.

11 yıllık AKP iktidarı dönemi, orman katliamları ve rantlarla anılır oldu.

Her fırsatta kendini doğa dostu, en çok yeşili koruyan diye gösteren AKP Hükümeti’nin yalan balonları bir bir patlamaya devam ediyor.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisi için görkemli bir Başbakanlık binası yaptırmak için Atatürk Orman Çiftliği’ndeki ağaçları katlettirmesi Sayıştay’ın raporuna girdi.

Yayımlanan rapora göre Sayıştay, devredilen ve amacı dışında kullanıldığı tespit edilen AOÇ arazileriyle ilgili olarak şu tavsiyelerde bulundu:

“-Tohum ıslah istasyonunun kurulması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na aktarılan ve bakanlıkça daha sonra Türkiye Zirai Donatım Kurumu’na devredilen, Kurumun özelleştirilmesi aşamasında da, Özelleştirme Yüksek Kurulu kararıyla Devlet Personel Başkanlığı, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü ve Sakarya Vilayeti Özel İdare Müdürlüğünün kullanımına verilen, Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğünce atıl durumda olduğu ve/veya amaç dışı kullanıldığı tespit edilen arazilerin geri alınmasının sağlanması,
-Bira fabrikasının kurulması için Tekel Genel Müdürlüğü’ne devredilen, özelleştirme nedeniyle alkol üretimi ile dağıtımı sona eren arazi ve tesislerin, Mülkiyet devrinde belirtilen kullanım amaçlarının ortadan kalktığı, arazilerin bulunduğu bölgenin birinci derece tarihi ve doğal Sit alanı olduğunu tespit etti. Ayrıca Atatürk`ün büyük öneme sahip mirasının korunması ve bir bütün halinde çiftliğin kuruluş amacına uygun olarak yönetilmesinin daha uygun olacağı da dikkate alınarak, Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğüne iade edilmesi için başlatılan çalışmaların sürdürülerek, arazilerin geri alınmasının sağlanması.”

Sayıştay, kira bedeli dava konusu olan AŞTİ Kompleksi arazisi ile ilgili olarak şu tavsiyelerde bulundu:

Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi Kararının bozulmasına ilişkin Yargıtay 3. Hukuk Dairesinin Kararı doğrultusunda, gerekli muhasebe kayıtlarının yapılması ile, 1 Temmuz 2012 tarihinden öncesine ilişkin 6 milyon 436 bin 588 TL tutarlı kira alacağı ve bu tarihten sonrası için hesaplanacak fark kira alacağının takip edilmesi ve tahsili gerçekleştirilmeli.”Sayıştay, AOÇ 2012 yılında ticari mal satışları ile birkaç mamul ürünün satışı dışındaki tüm satışların faaliyet zararı ile sonuçlandığını bildirdi.
Raporda şu bilgilere yer verildi:

AOÇ Müdürlüğü, süper marketlerin büyük önem kazanarak piyasaya hakim olduğu, kıyasıya bir rekabetin yaşandığı günümüzde, üretim ve pazarlama konularında da önemli sorunlarla mücadele etmek durumundadır. AOÇ ürünlerin tüketiciye ulaştırılmasında değişikliğe giderek yeni pazarlama kanalları oluşturmuş, mevcut pazarlama usullerine ek olarak zincir marketlerle yapılan sözleşmeler uyarınca ürün verilmeye başlanmıştır. Ancak, pazarlama konusunda gösterilen çabalara karşın, özellikle bitkisel üretim ürünleri olmak üzere, bazı ürünlerin satışından sağlanan net hasılat, bu ürünlerin üretim maliyetlerini dahi karşılamamakta ve bu ürünlerin satışından brüt satış zararı edilmektedir. Satışında brüt satış zararı oluşan bu ürünlerin üretim kararının gözden geçirilmesi gerekmektedir. Kuruluş 2012 yılında, satış maliyetleri toplamının yüzde 26’sı, net satış hasılatının yüzde 35’i oranında 17,9 milyon TL tutarında faaliyet zararı etmiş, ancak, büyük ölçüde gayrimenkul kira gelirlerinden oluşan diğer faaliyetlerden sağlanan gelir ve karlar ile diğer faaliyetlerden gider ve zararların etkisi ile dönem sonucu 2,7 milyon TL olağan kâra dönüşmüş, olağandışı gelir ve karlar ile olağan dışı gider ve zararlardan sonra da 3,2 milyon TL dönem karı oluşmuştur.”

Doğanın ve ağaçların dostu olduğunu her fırsatta bağıra bağıra haykıran Başbakan’ı Sayıştay raporu sert şekilde eleştiriyor. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com