AKP'ye bir anket darbesi daha!

AKP'ye bir anket darbesi daha!
Gezi Parkı eylemleri ve Açılım politikaları AKP'ye kan kaybettiriyor! CHP'de her ankette oylarını biraz daha artırmaya devam ediyor!
Konsensüs araştırma şirketinin yaptığı anket çok çarpıcı sonuçları ortaya çıkardı. Haziran ayı CHP'nin oylarını artırırken AKP'nin oylarını düşürdü. MHP ve BDP oylarında ise bir değişiklik olmadı. Araştırmda Gezi Parkı olaylarının ve açlım politikalarının AKP'ye oy kaybettirdiği gözlemlenirken CHP'nin İçanadolu'da ve Türkiye'nin batısında oylarını artırdığı gözlemlendi.
 
Konsensüs araştırma şirketinin Genel Müdürü Murat Sarı ellerindeki anket sonuçlarını vererek analizlerde bulundu.
 
Konsensüs araştırma şirketi ankette şu sorulara yer verdi: Bu pazar seçim olsa kime oy verirsiniz? Kimi cumhurbaşkanı olarak görmek istersiniz? AKP'de ecep Tayyip Erdoğan gittikten sonra kimi lider olarak görmek istersiniz? gibi sorular soruldu.
 
Sarı "Konsensus’un Türkiye Gündemi – Haziran 2013 araştırması sonuçlandı. Araştırmaya katılanların %33,9’u bu Pazar Genel Milletvekili Seçimi olsa oyunu AK Parti’ye vereceğini belirtirken, %22,2’si CHP’ye, %10,5’i MHP’ye ve %3,3’ü ise BDP’ye oy vereceğini belirtmektedir. Bu oranlar partilerin kemik oylarını ifade etmektedir. Araştırmaya katılanların %13,1’i hangi partiye oy vereceği konusunda kararsız olduğunu, %2,7’si bu Pazar seçim olsa geçersiz oy kullanacağını, %4’ü ise oy kullanmaya gitmeyeceğini belirtmiştir." dedi.
 
Murat Sarı şöyle devam etti: "Bu Pazar seçim olsa hangi partiye oy vereceği konusunda kararsız olanlara, hangi siyasi partilere oy vermeye daha yakınsınız sorusu yöneltilmiştir. Kararsız olduğunu belirtenlerin %25,4’ü mevcut hiçbir partiye oy vermeyeceğini belirtirken %10,2’si ise bütün partilere oy verebileceğini belirtmiştir.
 
Bütün bu veriler ışığında, bu Pazar seçim olsa AK Parti’nin %47,1, CHP’nin %30,9, MHP’nin %14,6, BDP’nin %4,6 ve diğer partilerin ise %2,8 oy alacağı tahmin edilmektedir.
 
AK PARTİ'NİN KAYBETTİĞİ OYLAR MHP VE CHP'YE
 
Haziran 2013’ün tek kazanını CHP iken, MHP ve BDP üç ay önceki oy oranlarını bu aya taşımayı başarmış, AK Parti ise üç ay öncesine göre 4 puana yakın oy kaybetmiştir. Araştırmamızın saha çalışması öncesinde başlayan ve gezi olaylarının bitmesi ile saha çalışması sona eren araştırmamızın verileri Gezi olaylarının CHP’ye yaradığını, AK Parti’ye oy kaybettirdiğini söylemektedir. CHP oylarını Türkiye’nin Batısında ve Ortasında arttırırken, AK Parti Türkiye’nin ortasında 9 puan kaybetmiştir. AK Parti bundan önce “Habur Girişleri” ertesi bu kadar yüksek oranda oy kaybederken CHP de Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkan olmasını takip eden süreçte oy oranını bu kadar arttırmıştır. 
 
Önümüzdeki en yakın seçim Mahalli İdareler seçimleridir. AK Parti’nin yerel seçimlerde oylarının düştüğü bilinmektedir. Nitekim 2009 yılında yapılan Mahalli idareler seçimlerinde AK Parti %38,4 oy almıştır ve kurulduğu günden bu yana düşüş yaşadığı tek seçim 2009 yılında yapılan mahalli idareler seçimleridir. Bütün bu bulgular göz önüne alındığında 2014’ün Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde önemli değişimler olursa bu hiç de süpriz olmayacaktır." dedi. (BCE)
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com