AKP'ye şok suçlama!

AKP'ye şok suçlama!
AKP Hükümetine bir suçlamada İngiltere'den geldi.

AKP Hükümeti dış politikada gittikçe yalnızlaşıyor. AKP'nin Suriye'deki iç savaşta terör örgütlerine yardım ettiği iddiaları İngiliz basınında yer aldı. İngiliz gazetesi İndependent haberinde  İsrail askeri istihbaratı başkanı Tümgeneral Aviv Kochavi'nin bir konferansta yaptığı konuşmayı kaynak olarak verdi. 

Haberde Kochavi'nin "Türkiye sınırları içinde üç El Kaide kampı bulunduğu" iddiasını yansıtan İngiliz İndependent gazetesi, "Türkiye iki yıldan fazla bir süre boyunca 'gözleri tamamen kapalı' politikasıyla Cihatçıların sınırlarında Türkiye'ye geçişine izin verdi" sözlerine yer verildi.

Independent, Tel Aviv'deki bir güvenlik konferansında konuşan Kochavi'nin "Türkiye'nin güneyinde, Suriye sınırı yakınlarındaki üç El Kaide üssünü bir harita üzerinde işaret ederek gösterdi" dediği haberinde Avrupa ve ABD'den genç Müslümanların savaşmak üzere Suriye'ye geldiğini, ABD ve İngiliz istihbarat servislerinin de durumdan büyük kaygı duyduğunu öne sürüyor.

BBCTürkçe tarafından yansıtılan haberde İngiliz yetkililerin, birçok İngiliz vatandaşının Suriye'de savaşan El Kaide bağlantılı gruplara katılmak üzere "Türkiye'ye ucuz uçuş biletleri aldıklarını" söylediğinin yazıldıktan sonra şu ifadelere yer veriliyor:

"Kochavi'nin uyarısı Washingon'da da yankılandı. Amerika'nın en yüksek istihbarat şefi (ABD Ulusal İstihbarat Şefi James Clapper) Kongre'ye, Suriye'nin, ABD ve Avrupa'ya karşı yeni saldırıları planlarını yapan teröristler için güvenli bir cennet haline geldiğini söyledi."

Independent, haberinde "İngiltere'de de bu, Heatrow, Gatwick ve diğer havaalanlarından ülkeyi Türkiye'ye gitmek üzere terk eden ve aylarca savaştıktan sonra Suriye'den dönen aşırı uçtaki kişileri izlemeye çalışan MI5, MI6 ve polis için temel sorun" diyor.

Bu arada gazete, haberin yanında konuyla ilgili bir analize de yer veriyor. Anthony Loyd imzasıyla yayınlanan analizde, "Türkiye'nin son döneme kadar Cihatçıların kendi sınırları üzerinden Suriye'ye geçişine göz yumduğu" öne sürülüyor.

Anthony Loyd Türkiye'nin uzun bir dönem "gözleri tamamen kapalı" politikasını güttüğünü savunduğu analizinde "Türkiye iki yıldan fazla bir süre boyunca 'gözleri tamamen kapalı' politikasıyla Cihatçıların sınırlarında Türkiye'ye geçişine izin verdi, yabancı Cihatçılar İslami yardım kuruluşlarının güvenli evlerinde beslendi" iddiasına yer veriliyor.

Buna karşın Türkiye'nin yeni yıldan beri "politikasını değiştirmeye başladığını" söyleyen Loyd "Yeni yıldan beri Türkiye, gecikmiş olarak Cihatçılara aman vermemeye, gözetimi artırmaya ve NATO arkadaşlarıyla istihbarat paylaşmaya başladı" diye yazıyor. (BCE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com