AKP'ye yargı tokatı!

AKP'ye yargı tokatı!
CHP'li ilçe başkanlarının cezalarını mahkeme iptal etti.
AKP hükümeti döneminde ulusal bayramların sönük geçmesi için her türlü çalışmalar yapıldı. AKP'nin bu politikalarının farkına varan halk ulusal bayramlarına daha da çok sahip çıkmıştı.
 
AKP ulusal bayramlarda Atatürk Anıtlarına çelenk koymanın önüne geçmeye çalışmıştı. CHP'li gençler, başkanlar, vekiller de halk ile birlikte bulundukları yerleşim yerlerindeki Atatürk Anıtlarına CHP çelenklerini bırakmışları.
 
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve çocuk Bayramı'nda Cumhuriyet Halk Partisi İl ve İlçe Başkanlıkları bulundukları yerleşim yerlerindeki Atatürk Anıtlarına resmi çelenk koyma programları sonrası çelenk koymuşlardı. İlçelere çelenk törenleri nedeniyle 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre ceza kesilmişti.
 
CHP teşkilatları bu cezaya üst mahkemeye itirazda bulunmuştu. İtirazın sonuçları açıklandı. Mahkeme CHP'li başkanlara kesilen cezaları iptal etti. Mahkeme iptal gerekçesinde "Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinde bu Yönetmeliğe aykırı hareket edenlere açıkça kabahatler Kanununun 32. Maddesi gereğince idari yaptırım uygulanacağına dair bir düzenleme bulunmadığı” için idari para cezasının kaldırılmasına karar verilmiştir."
 
Konuyu TMBB'ye taşıyan CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek "Halkımızı sindirmeye çalışan AKP’ye en güzel yanıtı yargı vermiştir"  diyerek şu değerlendirmeleri yaptı: "23 Nisan’ı kutlamak isteyen halkımızı sindirmeye çalışan AKP’ye en güzel yanıtı yargı vermiştir. Bu kararın çıkmasında konu ile ilgili vermiş olduğum soru önergeleri ve ulusal basının yoğun yayınının etkili olmasının mutluluğunu yaşamaktayım.
 
Karar açıkça bayram kutlanmasına engel olmaya kimsenin gücünün yetmediğini ortaya koymaktadır. Ve ilk defa verilen bu karar içtihat oluşturmuştur. Aynı tarihte ceza kesilen Babaeski ve Kofçaz ile 19 Mayıs’ta ceza kesilen Vize ilçe başkanlıklarımızın cezaları da iptal edilecektir." (BCE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com