"AKP'yi kapatacaktık ama ..."

"AKP'yi kapatacaktık ama ..."
Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'tan çarpıcı açıklamalar.
Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Ulusal Kanal’da birbirinden çarpıcı açıklamalar yaptı. Deneyimli gazeteci Hulki Cevizoğlu’nun Ceviz Kabuğu programına katılan Savaş, “AKP’yi kapatacaktık, Bülent Ecevit engelledi” dedi.
 
Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, bomba bir açıklama yaparak “AKP’yi kapatacaktık, Ecevit engelledi” dedi. 
 
Hulki Cevizoğlu’nun Ceviz Kabuğu programında soruları yanıtlayan Savaş, “Laiklik kamuoyu yoklamalarıyla değiştirilemez. İnkılap Kanunları, bütün kanunların üstündedir” şeklinde konuştu.
 
“Devrimci Hukuk, Atatürk ve Felsefe” konusunun ele alındığı Ceviz Kabuğu bu hafta da şok açıklamalara sahne oldu. Program konukları Vural Savaş ve Prof. Dr. Yaman Örs idi. Programa, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş’ın açıklamaları damga vurdu.
 
"Elleri en temiz devlet Türkiye'dir"
 
Hulki Cevizoğlu: Ceviz Kabuğu’nun bu haftaki konusu Devrimci Hukuk, Atatürk ve Felsefe. İki konuğumuz var stüdyomuzda. Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş birisi. Çağdaşlaşmanın tek yolu Devrimci Hukuk asında bir kitap yayınladı. İkinci konuğumuz Prof. Dr. Yaman Örs. Onun da Atatürk, Felsefe ve Yaşam adında bir kitabı var onunda. İkisi arasında ortak konular var. Sayın Savaş’tan başlayalım. Kitabınızda bahsettiğiniz devrimci hukukla ne demek istiyorsunuz.
 
Vural Savaş: Türkiye’ye Atatürk’ün inkılâplarına saldırılar devam ediyor. Atatürk devrini karanlık baskıcı bir dönem olarak anlatıyorlar. Her şeyden önce buna açıklık getirmek istedim. Kitabın bir bölümünde Elleri en temiz devlet Türkiye’dir dedim. Almanların Yahudilere yaptıkları, Kızılderililere yapılanları anlattım. Bunlara açıklık getirmek istedim. Atatürk’ün adalet bakanı Mahmut Esat Bozkurt’un açıklamaları nedeniyle Atatürk’e ırkçı diyenler var. Mahmut Esat Bozkurt en çağdaş insanlarımızdan biri. Atatürk devrimini en iyi anlayanlardan biri. Kurtuluş savaşına gönüllü katılıyor yurtdışında doktora yaparken. Bu kitabı bir an önce harekete geçirmemde Taha Akyol’un rolü oldu. Çünkü o Atatürk’ün İhtilal Hukuku diye bir kitap yazdı. Bana göre ismi bile Atatürk’ün hukuk yolunda yaptıklarını karşılamıyor. Biz İnkılâpçıyız diyor Atatürk… Altı oktan biri inkılâptır. İnkılâp devrimdir. Çok kişiler ihtilal ile inkılâbı bir anlamda kullanmıştır diyor ama yanlıştır.
 
Hulki Cevizoğlu: Atatürk’ün devrim hukuku mu demesi gerekirdi?
 
Vural Savaş: Tabi. Mahmut Esat Bozkurt’un yaptığı en önemli işlerden biri Medeni Kanun’dur. Taha Akyol, bu medeni kanunun ileride Avrupa Birliğine girişimizde etkili olacaktır diyor. Cumhuriyet savcılarının isim babası da Mahmut Esat Bozkurttur.
 
"Türklük soy değil kültürdür"
 
Hulki Cevizoğlu: Siz böyle diyorsunuz da Bozkurt için Emre Aköz, “Irkçı bir adalet bakanıydı” diyor. Kitabınızda da yer veriyorsunuz. Buna ne diyorsunuz?
 
Vural Savaş: Evet, Cumhuriyet gazetesinde devlet işlerine Türklerden başkası getirilmemelidir vs. diyor. 1932’de bir Anadolu gazetesine verdiği röportajında ise neden böyle dediğini açıklıyor. “Benim kastım anayasaya göre Türk vatandaşı olup da başka türlü davalar güdenleredir” diyor.
Ta baştan beri bu Türklük meselesi bir soydan ziyade bir kültür olarak algılanmıştır.
 
Hulki Cevizoğlu: Buraya kadar ki bölümden sizin söyleyecekleriniz var mı? 
 
Prof. Dr. Yaman Örs: Bütün dünyada postmodern bir düşünce karmaşası var. Kavramlara yapay anlamlar yüklenmesi demek bu. Bir de tutarsızlık… İnsanlar bugün bir şey söylüyor yarın başka bir şey söylüyor. Son yıllarda siyasal sahnede olanlara şaşmamaya başladım. T.C. pasaportlardan da kimliklerden de mi silinecek? Başka hangi ülke böyle bir şeyi yapmayı düşünür. Daha önemlisi kimin yetkisi olur böyle bir şeyi yapmaya?
 
"Atatürk'ün ırkçı planı bozan antropolojik araştırması"
 
Vural Savaş: Osmanlı’da eyalet sistemi vardı. Ancak ayrılıkçılığa neden oldu diye kaldırıldı vilayetler sistemine dönüldü.
 
1924 anayasasında “Osmanlı Devleti’nin sahip-i hakikisi Türk milletidir” diyor. Tayyip Erdoğan, Atatürk’ün ırkçılığını göstermek için 64 bin kafatasını ölçtürdüler, dedi. Afet İnan, bir Fransız ders kitabında “Türkler sarı ırktan gelir” diye bir şey görüyor ve Atatürk’e gösteriyor. Atatürk, “Hayır öyle değil, bunu sen araştır” diye görev veriyor ona.
 
Kitapta Türklerin Mongoloid yani sarı ırktan geldiği yazıyor. Bu araştırma Avrupa’nın antropolojik ırkçılığına karşı öyle olmadığını göstermek için yapıldı. Sonuçta Avrupalılar gibi brakisefal ırktan olduğu ortaya çıktı Türklerin. Bilimsel olarak ortaya koymak için yapıldı bu.
 
Hulki Cevizoğlu: Antropoloji pek çok bilime kaynak olan bir bilim. Bilimden uzak olanlar bunu ırkçılık olarak algılıyor. Eskiden rasathaneleri meleklerin bacakları gözüküyor diye bombalatmışlar. Veya bunun böyle olmadığın biliyor bazı yobazlar ama işine geliyor ve halkı uyutuyor. Antropolojinin hangi bilim dallarına kaynaklık ettiğini bilmeyenler buna ırkçılık diyorlar. Türkiye’de 200 üniversite var ama hala bunlarla oy toplamanın mümkün olduğunu görüyoruz.
 
Yaman Örs: Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın bir yazar olarak varlığı toplumu bir eleştirel süreçten geçirmesidir. Bütün bunlar Atatürk’ün değil Osmanlı’nın bizdeki etkileri. Atatürk bunları yıkmaya çalışmıştır. Bilgisiz ve cahil olmanın birçok nedeni var. Hem bilinçli olarak hem de kendiliğinden bir bilinçsizlik oluşturuldu Türkiye’de. Bir ülkenin siyasi kişisi antropolojiye böyle bakıyorsa yazık.
 
Neden "Cumhuriyet" savcısı?
 
Hulki Cevizoğlu: Mahmut Esat Bozkurt savcılara “Cumhuriyet Savcısı” denmesinin isam babası. Bunu açıklar mısınız? 
 
Vural Savaş: Neden Cumhuriyet Savcısı diye soruluyor kendisine. Atatürk de dönüm Mahmut Esat Bozkurt’a, neden diyor. Çünkü öyle zaman olur ki Cumhuriyeti korumak için başbakandan, validen hesap sormak gerekir, diyor. O yüzden o cumhuriyet savcısıdır, diyor.
 
Erbakan’ın “herkes mezhebine göre yargılansın” sözü Refah Partisi’nin kapatma davasında üç nedenden biridir. Avrupa bu öneriyi reddetti. Parti kapatma nedenlerinden biri olarak gösterdim. Bunda oy birliği ile haklı bulundum. Diğer iki nedenle 1’e karşı 20 oyla haklı bulundum.
 
Hulki Cevizoğlu: Kitabınızda “Mahmut Esat Bozkurt Kemalist sıfatına en çok yakışan kişidir” diyorsunuz. Neden?
 
Vural Savaş: Kemalizm diye bir kitap yazıyor bir kere. Atatürk zamanında yazılıyor…
 
Hulki Cevizoğlu: Kemalizm eşittir altı ok diyebilir misiniz?
 
Vural Savaş: Tabi ki tereddütsüz…
 
Kemalizm mi? Atattürkçülük mü?
 
Prof. Dr. Yaman Örs: Kemalizm bir kaynağa göre, 1919’a kadar gidiyor. Avrupalılar Atatürkçülük yerine kullanmış bunu. Kemalizm tarihselliği bir yana bilimsel akademik bir kavrama da vurgu yapıyor. Kemalizm toplumun geneline, halka yabancı. Atatürkçülük akademik bilimsel vurgusu olmasa bile anlam açısından etik, duygusal, toplumun anladığı bir kavram olabilir. Kemalizm ilk olarak yabancılar tarafından kullanılıyor. Atatürkçülük 1940’lardan itibaren kullanılmaya başlanıyor… 
 
Hulki Cevizoğlu: Siyasette ne kullanmalıyız?
 
Prof. Dr. Yaman Örs: Ben Atatürkçülüğün kullanılması taraftarıyım. Bize daha yakın.
 
Vural Savaş: Kemalistleri pek yaşatmadılar bu ülkede. Hablemitoğlu, Kışlalı, Mumcu… Hepsi Kemalist’im dedi. Atatürkçüyüm diyenlerin emperyalizmle hiçbir sorunu yoktur. Özelleştirmeler falan tarihin en büyük soygunu olarak görülen şeyler var. 
 
Prof. Dr. Yaman Örs: Dilde psikoloji önemli. İçinde Atatürk geçtiği için bile Atatürkçülüğü kullanmalıyız.
 
Hulki Cevizoğlu: Kemalizm ya da Atatürkçülük aynı fikri ortaya koymuyor mu? 
 
Vural Savaş: Türkiye’de hâlâ hilafetin saltanatın kaldırılmasını hazmedemeyen insanlar var. Atatürk her şeyi zamanı geldiğinde yapan bir insan. İran şahı Türkiye’ye geliyor yaptıklarınızı çok beğendim, ben de gidince aynı şeyleri yapacağım, diyor…
 
Bugün yaşanan bütün sorunlar siyasetçilerin yasalara aykırı davranması.
 
Elimizde bir kapatma kalmıştı AKP’yi kapatacaktık onu da Ecevit engelledi. Kararı 6’ya 5’ten 7’ye 5’e getirdi. 6’ya 5 olsa kapanacaktı. Bugün yaşadığımız hiçbir şeyi yaşamayacaktık. Ergenekonlar falan olmayacaktı. Laikliği etkileyecek şeyler kamuoyu yoklamalarıyla değiştirilemez. İnkılâp kanunu, bütün kanunların üstündendir.
 
"Büyük okur ve filozof Atatürk"
 
Hulki Cevizoğlu: Telefon hattımızda Burcu Baytemir var. Yaman Örs’ün kitabının ortak yazarı… 
 
Burcu Baytemir: Atatürkçülükle Kemalizm özünde aynı şeyler ama farklı grupların elinde kullanıldığını, bunun istismar edildiğini düşünüyorum.
 
Hulki Cevizoğlu: Kitabınızda Atatürk’e yapılan körlük ve nankörlükleri anlatıyorsunuz. Bu kavramları açarsak…
 
Burcu Baytemir: Ben bir kadın olarak bugün bulunduğum konumu Atatürk’e borçlu olduğumu düşünüyorum. Farklı şeyler düşünenleri anlayamıyorum.
 
Prof. Dr. Yaman Örs: Atatürk asker ve siyaset adamı olarak konuşuluyor ama önce çok büyük bir düşünce adamı. Ahlaki açıdan da önemli…
 
Hulki Cevizoğlu: Siz böyle deyince Ayşe Hür’le TV8’de yaptığımız tartışmada kendisi “Atatürk ahlaksız davranmıştır” dedi. Buna ne dersiniz?
 
Prof. Dr. Yaman Örs: Dava konusudur bu. Kendisi ilişkilerinde ne kadar ahlaklı acaba?
 
Vural Savaş: Onun gibilere, Kürtçülük davası güdenlere Ermenistan’ın sınırlarını göstermek lazım.
 
Hulki Cevizoğlu: Atatürk’e “büyük okur” diyorsunuz ve bir “filozof” olarak tanımlıyorsunuz…
 
Burcu Baytemir: Evet! Atatürk’ün çok farklı alanlarda not alarak daha sonra faydalanmak üzere okuduğu ortaya çıkıyor bizim çalışmalarımıza göre.
 
Hulki Cevizoğlu: Burada şunu söylemeniz gerekiyor galiba. Bu söyledikleriniz Nutuk’u kendisinin yazmadığını, yanındaki iyi yazarların yazdığını söyleyenlere de kanıtı oluyor.
 
Öcalana'a Mandela modeli mi uygulanıyor?
 
Hulki Cevizoğlu: Peki, şimdi Öcalan’a istenen Mandela modeline gelelim. Bir heyet de gitmiş oraya… Mandela modeli ne? Kısaca anlatayım. 1962’de önce beş yıl, 1964’te de Güney Afrika Devletini devirmek için gizli plan yapmaktan ömür boyu hapis cezasına çarptırılıyor Mandela. Ceza evinde 24 yıl hapis yatıyor. Ev hapsine döndürülüyor. Sivil direnişin ve uluslararası baskının sonucunda ev hapsine alınıyor. Hapis cezasının son üç yılını ev hapsinde ama bu ev bir çiftlik evi. Bu çiftlik evinde cezasının son üç yılını çekerken, hem devlet yetkilileriyle hem de başında olduğu Afrika Ulusal Kongresi Üyeleri ile görüşerek bu müzakereleri yürütüyor. Tıpkı şimdi İmralı’daki çiftlikte görüşmeleri yürütmesi gibi. 2 Şubat 1990’da da Devlet Başkanı’nın af ilan edilmesi ile de hapisten çıkıyor. Öcalan için de böyle bir model isteniyormuş. Ne dersiniz Sayın Savaş?
 
Vural Savaş: Şimdi bu Akil adamlar neye hizmet ediyor? Erdoğan dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir başkanlık sistemini getirmeye çalışıyor. Türk demokrasisine bundan büyük bir suikast düşünemiyorum. Buna demokrasi demek için demokrasinin ne olduğunu bilmemek lazım. Şimdi bunun referanduma gelmesi için DTP’ye ihtiyacı var. Oyun bu. İstedikleri değişiklikler anayasaya girecek karşılığında da Erdoğan’ın başkanlığı gerçekleşecek. İki bakımdan zararlı. Hem Türkiye bölünecek, hem de demokrasiye ebediyen veda edeceğiz. Tabi hiçbir şey göründüğü gibi değil. Bu nasıl tersine çevrilir onu da daha sonra söylerim.
 
Prof. Dr. Yaman Örs: Mandela modeli ile ilgili benzerlik yok bence. Irkçılık tabanına uydurulmaya çalışılıyor ama burada ırkçılık yok. Bu bir ırk sorunu değil. O bölgede Türkler çoğunlukta olsaydı da bu sorunu yaşayacaktık biz.
 
Hulki Cevizoğlu: Siz daha önce, “Türkiye Cumhuriyeti’ni yakalım, yıkalım, diyenlerin serbest olacağını” söylemiştiniz. 4. Yargı paketi ile bu da serbest hale geldi.
 
Vural Savaş: Şimdi bu çekilme olayı kanuni midir? Yurt dışına çıkması kanunsuz bir kere. Böyle bir emir verilmesi de kanunsuz. Güvenlik güçlerinin görevi suç işleyeni bulup yakalamaktır. Amerika’da görevdeki generaller ilan vererek liderleri uyarıyor. (IUK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com