AKP'yi karıştıran iddia

AKP'yi karıştıran iddia
AKP'den 12 Haziran 2011 seçimlerinde Bingöl milletvekili aday adayı olan Milli Eğitim Bakanlığı bürokratı Melik Yayan'ın iddiaları AKP'yi karıştırdı.

Aynı zamanda Bingöllüler Derneği Başkanı olan Yayan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde, AKP'li vekil ve bürokratların Bingöl'deki ihalelerle ilgili rant pazarlığı yaptığını öne sürdü. Yayan, 23 Nisan 2010 günü Meclis'e gittiğinde yaşadıklarını 12 Ocak 2011'de Keçiören Emniyet Müdürlüğü'nde anlattı.

"Paylaşım hesabı yaptıklarına bizzat şahit oldum!"

Sözcü'nün haberine göre; Melik Yayan, "Akşam saatlerinde TBMM'de milletvekili katüp üye Yusuf Coşkun'un odasında bulunduğum sırada, Yusuf Coşkun, milletvekili Kazım Ataoğlu ve muhasebeci Ali Gözen'e aralarındaki paylaşım hesabı yaptıklarına bizzat şahit oldum" diye ifade verdi. Bu ifadenin verilmesinden sonra ortalık karıştı. İddiaya göre AKP'liler, Melik Yayan'dan ifadesini değiştirmesini istediler.

"Yanlış anlaşıldım diyerek çark etti"

"Siyasi baskı gördüm, tehdit edildim" diyen Yayan, bu defa 17 Ocak'ta karakola giderek ikinci ifadesini verdi. Birinci ifadesindeki bazı iddiaları geri aldı. Yayan, 'gördüm' dediği paylaşım hesabı için ikinci ifadesinde "benim tanık olduğum ya da gördüğüm herhangi bir şey söz konusu değildir. Sözlerim kastı aşarak yanlış anlaşılmıştır" demek zorunda kaldı.

Baskı mı yapıldı?

Böylece 5 gün arayla iki ayrı ifade ve iki farklı iddia gündeme gelmiş oldu. İddiaları gündeme getiren Melik Yayan, Bingöllü gazeteci Murat Polat'ın ofisine giderek, Bakan ve AKP'lilerden baskı gördüğünü ve ifadeyi değiştirmek zorunda kaldığını anlattı.

Bu bilgiler gazeteci Polat tarafından kamera ile kayıt altına alındı. Yayan'ın verdiği birinci ifade tutanağı ise karakol kayıtlarında kaybolması(!) oldu.

MHP'nin Balıkesir milletvekili Ahmet Duran Bulut, TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde rüşvet ve rant paylaşımı iddialarını Başbakan Erdoğan ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'a sordu. MHP'li vekil soru önergesinde, kayıp olduğu belirtilen ilk ifadenin nerede olduğunu da sordu. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com