Akslepios Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu

Akslepios Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin çevresini yerli ve yabancı 7 heykeltraşın hazırlayacağı 2-3 metre yüksekliğindeki heykellerle donatmak için düzenlenen sempozyum 40 gün sürecek

İZMİR (AA) - Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nin çevresini yerli ve yabancı 7 heykeltraşın hazırlayacağı 2-3 metre yüksekliğindeki heykellerle donatmak için düzenlenen sempozyum başladı.

DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi'nde düzenlenen törende konuşan Heykel Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gökçen Ergür, çok yoğun ve stresli alanlar olan hastane çevrelerinin toplumsal rehabilitasyona katkı verdiğini, insanların rahatlamasında rol oynadığını belirtti.

Etkinlik kapsamında 14 sanatçının 27 proje sunduğunu, bunlardan 7'sinin uygun bulunduğunu dile getiren Ergür, 4'ü yabancı, 3'ü Türk, 7 sanatçının 40 gün boyunca eserlerini yapacağını ve bunların hastanenin etrafına konulacağını dile getirdi.

Ergür, tıp ve sanatı buluşturan uluslararası sempozyumu gelecek yıllarda da sürdüreceklerini kaydetti.

-"Kültürel mirası yansıtan izler"

DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Refik Mas ise dünyadaki köklü üniversiteler ve sağlık kuruluşlarının kültürel miraslarını yansıtan izler taşıdığını belirterek, "Bizler de yaşadığımız şehrin kültürel mozayiğinden yola çıkarak hastanemizin kimliklendirme çalışmasına katkı vermek istedik" dedi.

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün de üniversite hastanelerinin Türkiye çapında verdiği hizmet kalitesiyle göz bebeği olduğunu, sanata ve sanatçıya da büyük önem verdiklerini anlattı. Bu iki unsurun bir araya gelmesini çok önemsediklerini ifade eden Füzün, emeği geçenlere teşekkür etti.

Sempozyum, heykellerin yapılacağı malzemelere ilk çekicin vurulmasıyla başladı.

Tarihte Anadolu'nun şifa merkezi olan Bergama'dan mitolojide Sağlık Tanrısı olarak geçen Asklepios'un adı verilen sempozyum kapsamında Türk heykeltraşlar Kadriye Kantık, İsmail Atar, Tonguç Sercan ile Perulu Aldo Shiroma Uza, Yunan Michail Vouzounerakis, Japon, Sequoyap Aono, Ukraynalı Volodymyr Kochmar, 40 gün boyunca eserlerini hazırlayacak. 

Aralarında akademisyenlerin de bulunduğu heykeltraşların paneller ve mini konferanslarla sanatlarını tanıtıp deneyimlerini aktaracağı etkinlikte, Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğrafçılık Bölümü öğrencileri de 40 gün boyunca çalışmaları adım adım görüntüleyecek. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com