AKÜ Camii'nin temeli atıldı

AKÜ Camii'nin temeli atıldı
Afyon Kocatepe Üniversitesi Camii'nin temel atma töreni Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun katıldığı törenle gerçekleşti. AKÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Altuntaş, Ahmet Necdet Sezer Kampüsü karşısında yer alan Süleyman Demirel Spor Kompleksi'nin yanı

Afyon Kocatepe Üniversitesi Camii'nin temel atma töreni Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun katıldığı törenle gerçekleşti. AKÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Altuntaş, Ahmet Necdet Sezer Kampüsü karşısında yer alan Süleyman Demirel Spor Kompleksi'nin yanına temeli atılan caminin hem mimari hem de eğitici özellikleri bakımından birçok cami projesine örnek olacağına inandıklarını söyledi. Rektör Altuntaş, 15 bin kişilik bir kampüs nüfusu bulanan üniversite için caminin büyük bir ihtiyaç haline geldiğini dile getirdi.
Temel atma töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, üniversitelerin şehirdeki kültür hayatına öncülük etmesinin çok önemli olduğunu düşündüğünü söyledi. Üniversiteler sadece bilim yuvaları olmadığını, her yönü ile öncülük eden mekanlar olması gerektiğini ifade eden Diyanet işleri Başkanı Ali Bardakoğlu, caminin mimarisinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bardakoğlu, din olgusunun dünyayı, ahireti, maddeyi, manayı, bedeni, ruhu kuşattığını anlattı. Dinin hayata bütüncül ve kapsayıcı bir şekilde bakmayı öğrettiğini aktaran Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, 'Hepimiz Allah'ın güzel kulları olarak onun önünde, onun nimetlerinden istifade eden kulları olarak birbirimizi daha çok sevelim, daha çok sayalım. Böyle sevgi dolu, kuşatıcı bir dine bütün toplumun, hatta bütün insanlığın ihtiyacı var. İnsanların dünyayı birbirine adeta yaşanmaz kıldığı, birbirinin adeta boğazını sıktığı bir zamanda dinin bu sevgi, saygı ve hoşgörü dolu çağrısını anlamaya ve bütün dinleri bu çağrının en temel taşı yapmaya bütün dünyanın ihtiyacı var' dedi.
Üniversitelerin yaptıkları eserler ve sosyal hayattaki varlıklarıyla bulundukları şehirlere öncülük etmesinin önemini dile getiren Bardakoğlu, 'Dindarlık sadece belli ibadetlerle ifade edebileceğimiz kadar dar bir alan değildir. Dindarlık, bir bilinç ve düzeydir. Onun için de günümüz dindarlığının şehirleşmesine, günümüz dindarlığının sevgi ekseninde kuşatıcı olmasına büyük ihtiyaç vardır. Üniversitelerimizin şehirdeki kültür hayatına öncülük etmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Üniversiteler sadece bilim yuvaları değil aynı zamanda topluma her yönü ile öncülük eden mekanlar olmalıdır. Bugün burada bütün bu düşüncelerimin ortaklaşa gerçekleştiğini ve bir önemli öncülüğün örneğini gördüğümüzü ifade etmek istiyorum. Bizler ecdadımızdan çok yüksek estetikte mimarı değerler devir aldık. Sadece bizim değil bütün dünyanın hayran kaldığı adeta kusursuz denecek eserler devraldık. Dini mimari bunun en açık örneğidir. Ama ne yazık ki hızlı modernleşme ve dünyevileşmenin baskın olduğu son yüzyılda aynı özeni eserlerimizde gösteremedik. Kamu binalarımızda, sivil mimaride ve dini mimaride bunu gösteremedik. Biz bugün artık dini mimarimizin de ecdattan aldığımız çizgide olmayışının üzüntüsünü hissetmeye başladık. Tam bu üzüntünün iyice hissedilir olduğu bir dönemde ülkemizde çok önemli eserlerin meydana geldiğini, getirildiğini görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Artık kamu binalarında da belli bir tarz, belli bir kıvam oluştu. Üniversite kampüslerimiz daha kişilikli, daha özgün bir mimari ile yapılıyor.
Diyanet İşleri Başkanlığı olarak biz de artık dini mimarimizin belli bir kıvamda olmasını, özgünlük taşımasını önemsiyoruz' şeklinde konuştu.

AKÜ BÜNYESİNDE 15 BİN ÖĞRENCİ, ÖĞRETİM GÖREVLİSİ VE PERSONEL BULUNUYOR
Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet sezer Kampüsü'nde eğitim gören öğrenci, öğretim üyesi ve personel sayısının 15 bini bulduğunu ifade eden Rektör Ali Altuntaş ise caminin ihtiyaç haline geldiğini vurguladı. İnsanlar açısından önemli bir ihtiyacı karşılarken, herkese örnek oluşturabilecek bir yapı da yapmak istediklerinin altını çizen Rektör Altuntaş, 'Üniversitemize yakışır mimari ve teknik detayları içeren bir proje hazırlamak üzere yola çıktık. Üniversitemiz her alanda kente model oluşturacak projeler yaparken bu alanı ihmal edemezdik. Bir caminin asıl ve geleneksel unsurları olan kubbe ve minareyi modern bir anlayışla yeniden yorumlayan bir cami fikri ön plana çıktı. Hijyen konusunda içerdiği teknik detaylar, dini bilgilerin öğrenilip gerekirse çıktı alınabilecek kiosklar, akustik projesi, Kur'an-ı Kerim'in bulunduğu hareketli kitaplık, okunan ayetlerin meallerinin yansıtılacağı prompter sistemi, minareye çıkılan kapsül asansör, engelliler için kolaylıklar gibi daha birçok detay içeren ve estetiği ile de Cumhuriyet dönemi cami mimarisinin seçkin örneklerinden biri olacağına inandığım bu eserin herkese hayırlı olmasını dilerim' diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından Diyanet İşleri Başkanı ali Bardakoğlu, Vali Haluk İmga Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ve İl Müftüsü Dursun Kaplan caminin temelini attı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com