AKÜ, uluslararası antlaşma imzaladı

AKÜ, uluslararası antlaşma imzaladı
Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı ile Saraybosna Üniversitesi Müzik Akademisi arasında imzalanan işbirliği protokolü ile Saraybosna Müzik Akademisi’nden bir grup akademisyen ve sanatçı, Nisan ayı içerisinde Afyonkarahisar’a gelerek,

Boşnakça, Türkçe ve İngilizce olmak üzere üç ayrı dilde hazırlanan protokol, Saraybosna Müzik Akademisi’nde AKÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Uğur Türkmen ve Saraybosna Müzik Akademisi Dekanı Prof. Dr. Ivan Cavovic tarafından imzalandı.

Protokolün imza töreninde, ilk olarak Türkiye’de bir konserin düzenlenmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

Her iki ülke arasındaki kültürel ilişkilere de büyük destek olacağı düşünülen protokol gereğince eğitim ve öğretim, bilimsel ve sanatsal etkinlikler, bilimsel araştırmalar, yaratıcı ve yorumlayıcı sanatsal alanlarda ortak çalışmalar yapılmasının planlandığı bildirildi.

İmzalanan protokol ile öğrenci ve eğitimci değişimleri, ortak lisansüstü eğitim, ortak diploma, birleştirilmiş sanat toplulukları ve konser etkinlikleri ile bilimsel etkinliklerde kurumlar arası işbirliğinin de gerçekleştirilmesinin amaçlandığı kaydedildi.

AKÜ Devlet Konservatuvarı öğretim elemanlarınca oluşturulan ve sanat yönetmenliğini Erdem Uğur Ürer’in yaptığı 'Destar' adlı topluluk, geçen yıl Saraybosna’da gerçekleşen '28. Saraybosna Kış Festivali'ne katılmış ve büyük beğeni kazanmıştı. Destar Topluluğuna 'Gümüş Kar Tanesi Seyirci Özel Ödülü' verildi. Festivalin ödül töreni, Saraybosna’da yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Ateşesi Cengiz Erzuzun’un yanı sıra geçtiğimiz yıl yapılan festivalde ödül alan sanatçılar ile bu yılki katılımcı sanatçı ve topluluk üyeleri, ulusal ve uluslararası basının yer aldığı törene Destar Topluluğunun ödülünü almak üzere AKÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Uğur Türkmen ve Müdür Yardımcısı Okt. Fakı Can Yürük katıldı.

Ödülü Festival Direktörü İbrahim Spahic’ten alan Doç. Dr. Türkmen yaptığı konuşmada, Bosna Hersek insanını ve kültürünü önemsediklerini, bundan sonraki festivallere de katılmak istediklerini belirterek teşekkür etti. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com