Alaşehir sıcak su ile ısınacak

Alaşehir sıcak su ile ısınacak
Alaşehir Belediyesi'nin ihale ettiği ve Akça Holding tarafından başlatılan jeotermal çalışmaları olumlu sonuç verdi. İlk kuyudan istediği sonucu alan Akça Holding, ikinci kuyunun açılması için de çalışmalarını başlattı.

Alaşehir Belediyesi almış olduğu jeotermal arama ruhsatını geçen yıl ihale ile Akça Holding'e devretti.

Akça Holdin açacağı kuyulardan elde eeceği her türlü gelirden belediyeye yüzde 18 + KDV oarnında gelir payı verecek.

İhalenin yapılmasından sonra Akça Holding arama sahalarında çalışmalara yaklaşık üç ay önce başladı.

Baklacı Akça 1 Kuyusu olarak adlandırılan ilk kuyuda, saatte 300 ton ve kuyu ağzı sıcaklığı 163 derece olan sıcak suya ulaşıldı.

3 bin 1 metre 5 santimetre derinliğe inilen bu kuyuda, kuyu dibi sıcaklığı ise 260 derece olarak tesbit edildi. Buradan yaklaşık 3-4 megavat elektrik üretimi planlanıyor.

BAKLACI AKÇA 2 KUYUSU AÇILDI

Baklacı köyü mevkiinde açılacak olan ikinci kuyunun açılışına Alşehir Belediya Başkanı Gökhan Karaçoban ve belediye meclis üyeleri de katıldı. Alaşehir Baklacı Akça 2 ismi verilen ikinci kuyunun açılma çalışmalarına kurban kesilerek başlandı. Burada konuşan Akça Holding Genel Müdürü Mehmet Özdemir, "Holding olarak belediyenin jeotermal ruhsatı aldığı bölgelerde çalışmalar yapıyoruz. Baklacı Akça 1 kuyumuzu tamamladık. Baklacı Akça 2 kuyumuzda ise 3 bin 500 metrelere kadar inerek, daha fazla verim almayı amaçlıyoruz. İkinci kuyu tamalandıktan sonra santral çalışmalarımıza başlayacağız. Bir kuyu ortalama 2.5-3.5 milyon dolara mal oluyor. Hedefimiz 5 adet sondaj kuyusu açmak. Bu kuyulardan enerji üretimine yönelik verim almayı hedefliyoruz. Bundan sonra açacağımız iki kuyudan seracılık ve şehir ısıtmacılığı, sebze, meyve kurutmacılığı gibi alanlarda yararlanmayı planlıyoruz" dedi.

Alaşehir Belediye Başkanı Karaçoban da, şunları söyledi: "Belediye olarak MTA'dan aldığımız jeotermal arama ruhsatını ihale yoluyla Akça Holding'e devrettik. Çünkü belediye olarak bu tür yatırım yapmamız çok zordu. Bu ihale sonunda çalışmalardan elde edilecek her türlü gelirden belediyemize yüzde 18 + KDV olarak gelir sağlanacak. Meclis olarak iyi bir karar verdiğimize inanıyoruz. Akça Holding ilk kuyudan istediği verimi aldı. Biz de çok mutlu olduk, hem belediye adına, hem de firmanın yaptığı harcamaların karşılığını bulması adına. Çünkü, bu işte moral, yaptığın çalışmanın karşılığını almak çok önemli. Alaşehirliler olarak şehrimize sağlanacak katmadeğerden mutluluk duyarız. Firma açacağı kuyularda enerji üretimini planlarken, son iki kuyudan Alaşehir'in ısınması, seracılık, sebze ve meyve kurutması gibi artı değerler olacak. Önümüzdeki Nisan aylarına doğru kuyu sonuçlarının belirlenmesi bekleniyor. Bu sonuçlardan sonra Alaşehir’de termal ısınma konusunda bir karar verilebilecek. Çünkü, açılacak kuyulardan ne çıkacağını henüz bilmiyoruz. Bunların hepsi Alaşehirliler için güzel ve mutlu haberler. Emeği geçen, ülkemiz ve Alaşehir için gelir getirebilecek yatırımları yapan herkesi kutluyoruz." (VİK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com