ALBAYRAK GRUBU KAĞIT ÜRETİMİNE YATIRIM YAPACAK

ALBAYRAK GRUBU KAĞIT ÜRETİMİNE YATIRIM YAPACAK
ALBAYRAK GRUBU KAĞIT ÜRETİMİNE YATIRIM YAPACAK

Albayrak Grubu, Balıkesir'de yıllık 200 bin ton üretim kapasitesine sahip kağıt üretim fabrikası kurulmasının planlandığını, 2013 yılı sonuna kadar üretime başlayacak tesiste fotokopi ve dergi kağıdı başta olmak üzere 40 ile 120 gram ağırlığındaki tüm kağıt çeşitlerinin üretileceğini açıkladı. İSTANBUL (ANKA) - Albayrak Grubu, Balıkesir'de yıllık 200 bin ton üretim kapasitesine sahip kağıt üretim fabrikası kurulmasının planlandığını, 2013 yılı sonuna kadar üretime başlayacak tesiste fotokopi ve dergi kağıdı başta olmak üzere 40 ile 120 gram ağırlığındaki tüm kağıt çeşitlerinin üretileceğini açıkladı.
Albayrak Grubu'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Grup, İsveçli Holmen Paper S.I. ile kâğıt üretim tesisi satın alma anlaşması imzaladı. Bu kapsamda kurulacak olan kâğıt üretim tesisinde öncelikle, Türkiye'ye ithalat edilmekte olan fotokopi ve dergi kağıdı başta olmak üzere 40 ile 120 gram aralığında bulunan tüm kağıt çeşitleri üretilecek. Tesislerde hammadde olarak öncelikle atık kağıtlar kullanılarak, ülke ekonomisine ayrı bir katkı sağlanacak. Balıkesir'de kurulması planlanan tesis, 2013 yılı sonuna kadar üretime başlarken, yılda 200 bin ton üretim kapasitesine sahip olacak ve böylelikle yıllık 200 milyon dolarlık kâğıt ithalatına engel olunacak.
Açıklamaya göre, Türkiye, karton ve temizlik kâğıtları dışında ihtiyaç duyduğu tüm kağıt çeşitlerini ithalat yoluyla karşılıyor. Temizlik kağıdı imalatında kullanılan selüloz dahil yıllık yaklaşık 3.2 milyon ton kağıt ve kağıt hammaddesi ithal eden Türkiye, bu ürünlerin ithalatına 2011 yılında yaklaşık 3.7 milyar dolar ödedi.

-"İHALENİN HAKSIZ İPTAL EDİLMESİ İLE BU YATIRIMI ERTELEMEK ZORUNDA KALMIŞTIK"-

Albayrak Grubu'nun ülke ekonomosine katkı sağlamak ve Türkiye'yi kağıt ithalatçısı konumundan kurtarmak için yatırımlarına devam edeceği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
"Albayrak Grubu olarak, 2003 yılında Seka Balıkesir Kağıt Fabrikası özelleştirme ihalesini kazanarak kağıt sanayiine girmeye karar vermemize rağmen, modernizasyon faaliyetleri için planladığımız 32 milyon Euro tutarındaki yatırıma başlamadan önce ihalenin haksız bir şekilde iptal edilmesi ile bu yatırımı ertelemek zorunda kalmıştık. İhale ile ilgili mahkeme sürecinin uzaması sebebiyle tesisin tamamen kullanılamaz hale gelmesi ve modernizasyon imkânının kalmaması yeni bir tesis kurmayı zorunluluk haline getirmiştir. Yeni kuracağımız üretim tesisi eskisine göre iki kat üretim kapasitesine sahip olacaktır. Yapacağımız yatımlar için öncelikle Balıkesir'i merkez olarak kullanmayı planlamaktayız. Bunun yanı sıra hammade temini, pazarlara kolay ulaşım gibi sebeplerle alternatif bölgeleri de değerlendirmeye devam ediyoruz." (ANKA)
(HMD/ÖZK) (İstanbul)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com