Alerjik polenlere dikkat!

Alerjik polenlere dikkat!
Alerjik polenler saman nezlesine yol açıyor

Afyonkarahisar Özel Fuar Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Sami Şahan, bahar aylarında alerjik polen duyarlılığı olan kişilerin şikayetlerinde diğer mevsimlere göre daha fazla artış yaşandığını kaydederek, alerjik polenlerin en çok neden olduğu hastalıkların başında ise ‘saman nezlesi ve alerjik astımın’ geldiğini söyledi.

Bahar mevsimin diğer aylara göre alerjik polen duyarlılığı olan insanlar için diğer mevsimlere göre daha zor geçtiğini belirten Dr. Sami Şahan, alerjik polen duyarlılığı olanların bahar mevsimi boyunca günlük yaşantılarına diğer insanlardan daha fazla dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Dr. Şahan, "Bu dönemde bahar alerjisi olanlarda alınması gereken bir takım önlemler vardır. Bu dönem dış ortam alerjenleri dediğimiz çayır, çimen ve ağaç polenlerinin en çok olduğu mevsim olduğu için, bahar alerjisi olan kişiler bu dönemde kendilerine daha fazla dikkat etmeliler. Bu polenlerin yol açtığı hastalıkların başında gelen saman nezlesi ve alerjik astım bu dönemim en tehlikeli hastalıklarındandır” dedi.

SAMAN NEZLESİ VE KORUNMA YOLLARI

Özellikle saman nezlesinin önlem alınmaz ise bahar dönemi boyunca devam ettiğini ve kişinin hayatını önemli ölçüde olumsuz etkilediğini anlatan Özel Fuar Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Sami Şahan, hastalık ve korunma yolları hakkında da önemli bilgiler verdi. Saman nezlesinin genelde kendisini beyaz burun akıntısı, hapşırık nöbetleri, burunda, damakta ve genizde kaşıntı ile kendisini gösterdiğini vurgulayan Dr. Şahan, şöyle konuştu;
Alerjik polen duyarlılığı olan kişiler, saman nezlesine yakalanmamak için polenlerin en fazla bulunduğu saatlerde dışarı çıkmamaları ve bulundukları ortamların camlarını kapatarak polenlerle temaslarını kesmeliler. Eğer dışarıya çıkmaları çok acil ise bu kişilerin maske kullanarak dışarı çıkmalarında fayda olduğu gibi, burun altına vazelin türünde kremler sürerek polenlerin ağız ve burunlarına girmelerine engel olmalılar.”
Dr. Şahan, ayrıca saman nezlesinin tedavisini de anlatarak, “Bu hastalıkta sadece ilaç tedavisi yetmiyor, hastalığın tedavisi en başta kişinin alerjen polenlerden uzaklaşması ile başlıyor” dedi. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com