Alerjiye karşı balık

Alerjiye karşı balık
Düzenli olarak balık tüketen çocuklarda alerjik hastalıkların görülme olasılığının tüketmeyenlere göre çok daha az olduğu belirtildi.
Anne ve babalar çocuklarına yüksek civa düzeyinden korktukları için balık yedirmekten imtina ediyorlar ama balığın alerjiye iyi geldiği belirtildi. Sağlıklı balık tüketiminin birçok alanda fayda sağladığı kaydedildi. Balık tüketmenin kalp hastalıklarını engellediği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve hatta yaşlılarda beyin faaliyetlerini artırdığı ifade edildi. 
 
İsveçli araştırmacılar şimdi 12 yaş öncesi çocukların balık tüketmesini öneriyor. Uzmanlara göre düzenli balık tüketen çocuklarda alerjik hastalıkların gelişme riski azalıyor.
 
Stockholm'daki Eğitim ve Klinik Bilimleri bölümü ve çevresel Tıp uzmanlarının yaptığı araştırmada 3285 çocuğun verileri analiz edildi. Katılımcı çocukların ebeveynleri ile çocuklar bir, iki, dört, sekiz ve 12 yaşındayken anket yapıldı. 
 
Bir yaşında günlük olarak çocuğun ne kadar balık tükettiği kaydedildi. Sekiz yaşında çocuklara herhangi bir alerji belirtisi olup olmadığını belirlemek için immunoglobulin E (IgE) testi uygulandı. 
 
Çalışma sonunda, düzenli olarak balık tüketen çocuklarda alerji semptomlarının görülme riskinin yüzde 74 azaldığı belirlendi. 
 
Çocuklarda alerji vakalarının görülmesinin azaltılması için tüketilen balıklarda yüksek civa seviyesine de dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Amerikan Hamilelik Birliği köpekbalığı, kılıçbalığı, uskumru ve Ahi tonbalığı gibi balıklardan kaçınılmasını öneriyor.
 
Araştırma Amerikan Beslenme Topluluğu'nun çıkardığı The American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayımlandı.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com