'Alev alev' hafta sonu!

'Alev alev' hafta sonu!
Bir haftadır 'iliklerine kadar terleyen' Türkiye'ye kötü haber...
Tunus üzerinden gelen hava dalgası bugün ve yarın kavuracak. Termometre çatlatacak sıcaklara karşı uzmanlar uyardı: Son yılların rekorunu bekliyoruz. Gölgede 40 derece aşılacak. Yaşlı ve hastalar dışarı çıkmasın

Türkiye hafta sonu kavrulacak. Son günlerde zaten sıcaktan bunalan vatandaşlar Tunus üzerinden gelen sıcaklarla daha da zorlanacak.

Hafta sonu yurdun batısı ve güneyinde sıcaklığın gölgede 40 dereceyi aşması bekleniyor. Uzmanlar hava sıcaklığında son yılların en büyük rekorunun yaşanmasını beklediklerini belirterek özellikle yaşlıları ve kronik hastalığı bulunanlara 'dışarıya çıkmayın' uyarısı yapıyor. 
 
İSTANBUL BUGÜN 36
 
Özellikle pazar günü bazı illerde sıcaklığın tavan yapacağını belirten meteoroloji yetkilileri, dün gölgede 34  dereceyi gören İstanbul'da termometrelerin bugün ve yarın 36 dereceyi bulacağını belirtti.

Hafta sonu Ankara 37 derece, İzmir ise 40 dereceyi görecek. Pazar günü Edirne ve Çanakkale'de ise 38 dereceler ölçülecek. Yurdun genelinde en sıcak günler pazar ve pazartesi olacak. 
 
GÜNEYDOĞU'DA REKOR
 
Akdeniz'de sıcaklık gölgede 40 dereceyi aşacak. Güneydoğu'da ise Diyarbarkır ve Şanlıurfa adeta yanıyor. Bu iki ilde beklenen sıcaklık 42 derece. Gaziantep de ise sıcaklık 38 dereceyi bulacak. Doğu Anadolu'da Erzurum 30, Malatya 35 derece olacak. Karadeniz güneşli, en sıcak günler pazar ve pazartesi olacak. Bolu 33, Trabzon'da ise hissedilen sıcaklık 32 derece olacak.

GÜNEŞTEN KAÇ, BOL BOL SU İÇ
 
AşırıI sıcaklar özellikle hasta ve yaşlıları olumsuz etkiliyor. Uzmanlar, özellikle Ege ve Akdeniz ile Marmara'da hafta sonu yaşlıların ve kronik hastalığı olanların dışarıya çıkmamasını tavsiye etti. Dışarıya çıkmak zorunda kalanların ise güneşte fazla kalmayıp bol su tüketmeleri önerildi.
 
'DAM'DAKİ URFALI
 
Türkiye'nin en sıcak illerinin başında gelen Şanlıurfa'da hava sıcaklığı 40 derecenin üzerine çıkınca 'yazlık önlemler' de hemen devreye sokuldu.

Geceyi evlerinin damına kurdukları tahtlarda geçiren vatandaşlar işlerini de sabah ya da akşam saatlerinde görüyor. Bunaltan sıcaklarda en çok rağbet gören yerlerden bazıları da yeşil alanlarla serinletici buhar sistemlerinin bulunduğu çay bahçeleri oldu. (SNK)
 
Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com