Alevi Birlikleri'nin başkanı belli oldu!

Alevi Birlikleri'nin başkanı belli oldu!
Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu'nun (AABF) 12. Olağan Genel Kurulu'nda Başkan belli oldu.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu'nun (AABF) 12. Olağan Genel Kurulu'nda Genel Sekreter Hüseyin Mat, İkinci Başkan Ali Ertan Toprak ve Cemalettin Özer'in listeleri yarıştı.

Hüseyin Mat'ın listesindeki 12 adaydan 11'i yönetim kuruluna girmeyi başarırken diğer iki listeden hiç kimse yönetime giremedi.
Hüseyin Mat'ın listesini delmeyi sadece bağımsız adaylardan Hıdır Temel başarabildi. Seçimde Hüseyin Mat'ı zorlaması beklenen Ali Ertan Toprak'ın yönetime ancak yedek üye olarak girebilmesi ise şaşkınlık yarattı.

Yeni yönetim kurulunun önümüzdeki hafta yapacağı ilk toplantıda Hüseyin Mat'ın genel başkanlık, Ali Doğan'ın genel sekreterlik ve Aziz Aslandemir'in ikinci başkanlık görevlerine getirilmesi bekleniyor. Yeni yönetim üç yıl görev yapacak. Seçimde 132 Alevi Kültür Merkezi'nden 369 delege oy kullandı.

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

ALEVİ KÜLTÜR MERKEZLERİNİ YENİDEN YAPILANDIRACAĞIZ
Hüseyin Mat şunları söyledi "Öncelikle AABF'nin 23 yıldır verdiği onurlu ve haklı mücadeleler sonunda elde ettiği haklara, bunların üzerine yenilerini koyarak, sahip çıkacağız. Alevilik derslerinin yaygınlaşmasını istiyoruz. Bunun dışında Alevi Kültür Merkez'leri günün koşullarına cevap verecek hizmet mekânlarına dönüştüreceğiz. Bir okul gibi çalışmalarını istiyoruz.

Her türlü hizmete cevap verebilecek, yaşadığımız toplumda barışı, kardeşliği sevgiyi, yaşatan bir yapılanmayı hakim kılmak istiyoruz. Öte yandan Alevilik kürsüsü konusunu önemsiyoruz. Almanya'da istediğimiz hedeflere ulaştık. Sadece kamu tüzel kişiliği ve Alevilik dersleri kaldı. Almanya'da Alevileri ve Aleviliği özgürleştirdik. Ama Alevilik Anadolu topraklarında doğdu. Pirlerimiz, mürşitlerimiz, dergâhlarımız orada. Bizim Türkiye'den de beklentilerimiz var. Türkiye'de de Almanya'da olduğu gibi Aleviliğin özgürleşmesi için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz. Ortak sorunlarda tüm Alevileri birlik ve bütünlük içinde hareket etmeye çağırıyorum."

KADIN KOTASI UYGULANDI
AABF'nin 12.Olağan Genel Kurulu'nda ilk kez üçte bir oranında kadın kotası uygulandı. Ancak kotaya gerek kalmadan 4 kadın yönetime girmeyi başardı. Yönetimin yeni kadın üyelerinden Filiz Palabıyık, "Kadın kotasının doğru olmadığını düşünüyorum. Donanımlı, yetenekli insanların seçilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu erkek olur, kadın olur benim için hiç önemli değil. Yararlıysa, zamanı varsa, katkıda bulunacaksa gelsin" diye konuştu.(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com