‘Aleviler ‘in ibadetini Atatürk yasakladı’

‘Aleviler ‘in ibadetini Atatürk yasakladı’
“Alevilerin Kemalizmle İmtihanı” kitabının yazarı Cafer Solgun “Atatürk’ün fotoğrafı Cemevleri’nden kalkacak “ dedi. Karşıt görüşler sansürsüzhaber.com’a konuştu.

Sansürsüzhaber/ÖZEL“Cem evi bizim ibadethanemiz, politik bir figür olan Mustafa Kemal’in fotoğrafı oradan kalkacak”açıklamasıyla dikkat çeken yazar Cafer Solgun, “Bir ibadet mekanında Atatürk’ün fotoğrafının ne işi var? Aleviler Atatürk’ün Dersim’deki rolünü tartışacak” dedi. Dünya Ehl-i Beyt Başkanı Fermani Altun, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel ve CHP’li Levent Gök sansürsüzhaber.com’a konuştu.

Fermani Altun:‘Alevilere en büyük ihaneti CHP ve Atatürk yaptı’

Atatürk’ün siyasi bir lider olduğunu ve ibadethanede fotoğrafının olmasının çok yanlış olduğunu belirten Dünya Ehl-i Beyt Başkanı Fermani Altun, “Alevilerin ibadetini Atatürk yasaklamıştır. Kurtuluş Savaşı’nda Alevilerin desteği alınmış ama en büyük ihanet yine Alevilere yapılmıştır” şeklinde konuştu. Altun, CHP LİDERİ Kemal Kılıçdaroğlu’nun da Atatürk’le aynı görüşte olduğunu belirterek sözlerine  şöyle devam etti: “Kılıçdaroğlu’nu affetmiyoruz. Bize saygısızlık yaptı. Hayatında Alevilikle ilgili hiçbir emeği yok. O kullanılan bir insandır. CHP yanlıştır ve yıkılmalıdır. Alevilere en büyük ihaneti yapan Atatürk ve CHP olmuştur. Atatürk’ün de yanlışları var. Biz O’nun fotoğrafını asmadık, Alevliği yanlış algılayanlar bunu yapıyor.”

Selahattin Özel: ‘Önce devlet itiraz etsinler’

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel ise, Altun ve Solgun’un görüşlerinin gerçeği yansıtmadığı belirterek, “ Aleviler laiklik ve Cumhuriyet’e karşı değil. Bunlardan önce Cem evlerinin yasal olması için uğraşsınlar, devlete itiraz etsinler. Herkes yasal olmayan bir yere istediği fotoğrafı asar. Buna kimse karışamaz “ şeklinde konuştu.  Özel, yazar Sorgun’un “Bizim büyüklerimiz, ölmemek için, çocuklarını korumak için onların adını Kemal, İsmet koydular” açıklaması için de “Böyle bir cümle kabul edilemez. Biz çocuklarımızın isimlerini genellikle Ali, Hüseyin koyarız. Bunun için de ‘Kızılbaş’ gibi görünüyoruz. Bunlar doğru düşünceler değil” dedi.

Levent Gök:’CHP onların demesiyle yıkılmaz’

Geçtiğimiz günlerde Alevilerin Atatürk’le gönül bağlarının tartışılamayacağını ifade eden CHP Ankara Milletvekili Levent Gök de konuyla ilgili SansürsüzHaber.com’u tercih etti. Bu açıklamaların Alevi yurttaşları etkilemeyeceğini belirten Gök,”Aleviler ibadethanelerinde  Atatürk’ün fotoğrafını minnet borcu olarak kullandılar”  dedi.

 Dünya Ehl-i Beyt Başkanı Fermani Altun’un “CHP yanlıştır ve yıkılmalıdır” sözlerine de “Bu kendi kişisel görüşü. CHP onun demesiyle yıkılacak bir parti değildir” şeklinde yanıt verdi.(SRO)

Haber: SERAP BELOVACIKLI

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com