Alevilere AKP işkencesi!

Alevilere AKP işkencesi!
AKP'nin bu yaptığı ne insafa sığar ne vicdana sığar!
Suriyeli 110 Türkmen Alevi dün geceyi de cemevinde geçirdi. Polislerin Suriyeli sığınmacı kamplarına götürmek istediği 110 Türkmen Alevi cemevini tercih etti. Türkmen Aleviler "Can güvenliğimiz olmadığı için 2 ay önce sınırdan geçerek Türkiye’ye geldik. İstanbul’a gelene kadar köy köy dolaştık. Burada ise parklarda 15 gün aç ve susuz yattık. Alevi örgütleri ve dedelerinin sayesinde şimdilik sokaktan kurtulduk. Biz burada ülkemizdeki sorun bitene kadar iş ve kalacak yer istiyoruz. Ne pahasına olursa olsun o kamplara gitmek istemiyoruz" dedi.
 
110 Türkmen Alevi önce sınırı geçip Kilis'e geldi. Sınırda araçlarına el konuldu, Suriyeli muhaliflerde paralarını gasp ederek Beşşar Esad yönetimine karşı savaşmlarını söylediler. Türkmen alevilere tehditler yağdırdılar.
 
Can güvenliği olmayan 110 Türkmen Aleviye devlet ve AKP hükümeti sırtını döndü. Suriyeli Muhaliflere tüm imkanlar seferber edilirken 110 Türkmen Alevi nerdeyse açlıktan ölecekti. 
 
Hayatta kalmak için dilenen Türkmen Aleviler  İstanbul'da Karayolları Mahallesi Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Cemevi’ne yerleştirilmişlerdi.
 
110 Türkmen Aleviden biri olan Muhammed Ali Mahmud neler yaşadıklarını şu cümlelerle dile getirdi: "Türkiye’de bize uzun süre kimse kucak açmadı. Çocuklar aç ve susuz kaldı. Kaldığımız yerlerde ise polis gelip bir şeyler yazıp gitti. Buradaki Alevi kardeşlerimiz bize sahip çıkana kadar da sokaklarda dileniyor ve topladığımız paralarla karnımızı doyuruyorduk. Çoğu zaman da aç ve susuz kaldık. Bize sıcak yemek ve giyecek verdiler. Türkiye devletinin yapmadığı yardımı buradaki kardeşlerimiz yaptı" Kamplarda can güvenlikleri olmadığı için kalmak istemediklerini vurgulayan Mahmud, "Suriye dışından gelenler de kamplarda kalıyor. Bizim yakınlarımızın çoğu Suriye’de asker. Can güvenliğimiz olmadığı için kamplarda kalmak istemiyoruz" diye konuştu.
 
Orada kimse bizim alevi olduğumuzu bilmez!
 
Bir başka Türkmen alevisi Hüseyin Hıdır Cafer de yaşadıklarını ifade ederken "Orada kimse bizim Alevi olduğumuzu bilmez. Çünkü buradaki gibi insanların inancı üzerinden ayrım yapılmıyor. Buradaki kardeşlerimizin bize çok yardımları oldu. Bizim Türkiye devletinden tek isteğimiz, diğer mülteciler gibi bize de bir iş. Çocuklar küçük ve okula da gitmesi gerekiyor. Bizim ülkemizde Arapça eğitim verildiği için bu yıl okula da gidemeyecekler. Umarız ülkemizdeki huzursuzluk bir an önce biter de geri döneriz." ifadelerini kullandı. (BCE)
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com