Alevilere hakaret eden öğretmene ödül gibi ceza

Alevilere hakaret eden öğretmene ödül gibi ceza
Alevilere hakaret eden öğretmene Milli Eğitim Müdürlüğünden skandal ceza.

Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesi Mehmet Paşa Ortaokulu’nda öğrencilere, “Bir Sünni, Alevi ile evlenirse yüz kırk kırbaç cezası ile cezalandırılır, çocuk yaparsa ölür”, “Kurtuluş Savaşı’na yardım eden bayanların başı kapalı olduğu için biz bu savaşı kazandık, bugün olsa kazanamayız”, “Bugün eteğini kısaltan yarın lisede en değerli şeyini kaybeder” diyen din kültürü ve ahlah bilgisi öğretmeni Abdussamet Arslan’a sadece idari kınama cezası verildi. Arslan adeta ödüllendirilerek bin nüfuslu bir ilçeden 50 bin nüfuslu Merzifon ilçesine atandı. Eğitimciler ve veliler bu karara sert tepki gösterdi.

Gümüşhacıköy ilçesindeki Mehmet Paşa Ortaokulu’nda görev yapan din kültürü ve ahlah bilgisi öğretmeni Abdussamet Arslan’ın derste öğrencilere “Bir Sünni, Alevi ile evlenirse yüz kırk kırbaç cezası ile cezalandırılır, çocuk yaparsa ölür”, “Kurtuluş Savaşı’na yardım eden bayanların başı kapalı olduğu için biz bu savaşı kazandık, bugün olsa kazanamayız”, “Bugün eteğini kısaltan yarın lisede en değerli şeyini kaybeder” sözleri üzerine veliler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurmuş, gazetemizde 2 Ocak’ta yayımlanan haberin ardından kamuoyundan gelen tepkiler üzerine öğretmen hakkında idari soruşturma başlatılmış, Gümüşhacıköy Cumhuriyet Savcılığı da harekete geçmişti. Öğretmen hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Din kültürü ve ahlah bilgisi öğretmeni Abdussamet Arslan’a sadece idari kınama cezası verildi. Arslan adeta ödüllendirilerek bin nüfuslu bir ilçeden 50 bin nüfuslu Merzifon ilçesine atandı.

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ: YAPABİLECEĞİMİZ BİR ŞEY YOK!

Gümüşhacıköy ilçe kaymakamı Ömer Said Şahin ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Arslan öğretmene idari kınama cezası verildiğini ve Merzifon Resmiye Mehmet Karagöz İmam Hatip Ortaokulu’nda görevlendirildiğini doğruladı. İlçe Kaymakamı Ömer Said Şahin, “Biz savcılığın soruşturma yapması için izni verdik, bundan sonra bu olayı yargı takip edecek. Yapacağımızı zaten elimizden geldiğince yapıyoruz. Süreç devam ediyor. Şu an için yapabileceğimizi bir şey yok” diye konuştu.

EĞİTİM SEN: MESLEKTEN ATILMALIYDI

Eğitim Sen Gümüşhacıköy Temsilcisi Emrah Parlak, “Öğretmen buradan Merzifon’a gönderilmekle ödüllendirilmiştir. Dağ fare doğurmuştur. Eğitim Sen’li öğretmenlen en ücra köşelere sürgün edilirken bu öğretmene sadece idari kınama cezesı verilmiş ödüllendirilerek Amasya’nın en büyük ilçesinde görevlendirilmiştir. İşlediği suç kınama cezasını değil Devlet Memurları Kanunu’nun 125. maddesinin e bendine göre, devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektirir. Bu öğretmen insanları din ve mezhep ayrımı yaparak ve bu ayrımı görev anında yaptığı için anayasa ve uluslararası sözleşmelere karşıda suç işlemiştir.Verilen ceza öğretmenin idareciler tarafından doğrudan korunduğunun göstergesidir. Geçmişte de buna benzer durumlar yaşadık. Gümüşhacıköy halkı olarak verilen bu ceza bizleri incitmiştir, üzmüştür. Kınama cezası sadece bir uyarıdır” dedi.

VELİLERDEN TEPKİ: BİR DE MÜDÜR YAPSAYDINIZ

Öğrenci velisi Züleyha Söylemez, verilen cezanın kendileri için hiçbir şey ifade etmediğini belirterek “Bu cezayı az buluyoruz, gerçekten hak ettiği yeri bulmadı. O öğretmenin zihniyetinin değişmesi lazım. Gittiği yerde de aynı şeyi yapmaya devam edecek. Hem Alevilere hakaret ediyor, hem ayrımcılık yapıyor, çocuklarımıza yönelik ahlakdışı söylemlerde bulunuyor verilen cezaya bak. Verilen bu ceza bu suçu işleyenleri cesaretlendirecek, bu tür olaylar devam edecektir. O öğretmeni yakında o okula müdür de yapacaklardır, göreceksiniz. Bu öğretmen ödüllendirildiği için daha da cesaretlenecek, daha fazla yapacak, dişlenecek, bilenecektir, hakaretlerine devam edecektir” diye konuştu. (UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com