Alevilere Müslümanlık Dersi Kızdırdı!

Alevilere Müslümanlık Dersi Kızdırdı!
Alevilerin cem evlerine ibadethane statüsü talep etmesi Haber Aktif'te ilginç bir polemiğe sahne oldu.İlahiyatçı Profesörün sözleri tartışmada gerginliğe yol açtı...

Alevilerin gündemdeki taleplerinden olan "cem evlerine ibadethane statüsü" bu kez TV 8 ekranlarında tartışma konusu oldu. Gökmen Karadağ'ın modere ettiği programa ilahiyatçı profesör ile Alevi derneği temsilcisinin polemiği damga vurdu.

Programa telefonla bağlanan Prof. Bayraktar Bayraklı cem evlerinin ibadethane olarak değerlendirelemeyeceğini, kültürel bir niteliğini olduğunu söyleyince tartışmadagerginlik yaşandı. "Önce Alevilerin kendi dini kimliklerini belirlemeleri gerekir. Alevilik diye bir din yoktur çünkü. Kendileri müslüma mısır değil midir? Müslümanlığın ibadethanesi mesciddir. Bizim ya da hukukun belirlemesiyle bir yer ibadethane olmaz. Bunu Kuran belirliyor, Allah belirliyor. Ben profesörüm, hocayım, müslümanlığı öğretiyorum. Eğer Aleviler müslümanız diyorlarsa onlara müslümanlığı anlatıyorum. Yok eğer msülüman değillerse zaten konuşacak bir şey yoktur. O zaman onlara anlatacak bir şeyim olamaz benim. Cem evleri ibadethane değil kültürel hayatın bir parçasıdır. "

Bayraklı'nın sözlerine sert tepki gösteren Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği başkanı Ali Kenanoğlu ise Alevilerin kendi inançlarını kendi istedikleri gibi yaşamaların gerektiğini kimsenin buna sönük bir sınırlama ve kural koyma hakkını olamayacağını vurguladı. Bayraktar yayından alyrıldıktan sonra da devam eden polemik Gökmen Karadağ'ın müdahalesiyle son buldu.

Gazeteciler.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com