Alex Aykut'un Başını Yiyebilir!

Alex Aykut'un Başını Yiyebilir!
Bu savaşı kim kazanacak? Aykut mu Alex mi?

 

Daum ile yollar ayrıldıktan sonra tek patron olarak takımın başına getirilen Aykut Kocaman’ın tercihleri tartışıla dursun, son olarak Alex’in kendi internet sitesinden yaptığı “Düzeltilmesi gereken çok şey var. Biz futbol oynamıyoruz sadece rakibin peşinden koşuyoruz!” şeklindeki açıklamaları takım içindeki ayrışmayı da gözler önüne serdi. Fenerbahçe’de oynadığı sürece tüm teknik adamların gözdesi olan Alex, neden Aykut Kocaman tarafından tercih edilmiyor? Fenerbahçe’nin sorunu Aykut Kocaman mı, Alex de Souza mı? Bu gergin sürecin sonunda hangisi galip gelecek? Sözü spor adamlarına bıraktık, işte farklı yanıtlar...

‘AYKUT HOCA SÖZDE DEVRİM YAPIYOR KENARE ATACAĞI ALEX BAŞINI YİYEBİLİR’
Her hocanın kendi planını, taktiğini uygulama hakkı vardır. Sezon başları ve hazırlık kampları bunun için büyük fırsattır. Bir futbol devrimi yapacaksanız haziran ve temmuz aylarında düğmeye basabilirsiniz. Alex ile çalışmak istemiyorsanız, sisteminize uymuyorsa sezon başı yönetimle konuşup gönderebilirsiniz, buna kimsenin sesi çıkmaz aksine saygı gösterir. Bu sözde devrimin başlangıcı Young Boys maçının devre arası olmamalıydı. Kocaman bir yıldır Daum’un üstünde çalıştı. Bu göreve geleceği aylar öncesinden belliydi. Young Boys olayı gösterdi ki bu kadar zamana rağmen Aykut Hoca’nın hiçbir planı yok. Eğer sezon başı Alex’i göndermiyorsan ve elinde tutuyorsan ondan en iyi şekilde yararlanacaksın. Kendi sisteminin hazırlıklarını da yavaş yavaş yapacaksın. Yani yakarak yıkarak değil. Şimdi öyle bir zaman gelir ki devrim diye kenara atacağın Alex Aykut Hoca’nın başını da yiyebilir. Eğer seyirci Alex ile Aykut arasında bir tercih kullanacaksa Brezilyalı fazla derecede ağır basar. Bu ülkeye Hagi’den sonra gelen en büyük yabancı. Yaptıkları ortada. “Alex koşmuyor” sözü ise futbolumuzda son yıllardaki en büyük safsata ve komedi. Sanki FB’de herkes koşuyormuş gibi!
HABERTÜRK Gazetesi Spor Müdürü HALİL ÖZER

‘FENERBAHÇE'DE İŞLER KÖTÜ GİDERSE AYKUR HOCA'NIN TAHTI SALLANIR’
Fenerbahçe’nin sorunu ne Alex ne de Kocaman. FB’nin sorunu coşkulu futbol oynayan oyunculardan yoksun olması. André Santos gibi tembel Brezilyalılar yetersiz yedekler İlhan Eker, Önder Bekir gibi... Sadece bu yıl için değil, yıllardır süren bir yılgınlık bıkkınlık yavaştan top oynayan rakibi kovalayamayan bir Fenerbahçe. Böyle olunca son 3-4 seneye baktığınızda Fenerbahçe’nin akıllarda kalan 10 maçını sayamazsınız. Onun için Fenerbahçe’de anlayışın değişmesi gerekir. İyi bir yönetici, iyi bir hoca işine yarayan futbolcuyu, elemanı küstürmek kırdırmak yerine kazanmaya bakmalıdır. Ne olursa olsun Alex bugün FB’de. Kimilerince temposu düşük kabul edilse bile vazgeçilmez noktadaki bir oyuncu. Yani Aykut Hoca’nın bir ayrışma yerine bir birleştirme içinde olması elbette daha iyi olurdu. Hele şimdi “Alex’i geri itti Emre’yi öne çıkarıyor” gibi lafların çıkması Fenerbahçe’yi temelde dinamitler. Bunun sonucunda da Alex sözleşmesi olan, futbol hayatının da sonuna gelen bir oyuncu o yüzden en fazla kulübede oturarak zarar görür. Tıkır tıkır da parasını alır. Ama Fenerbahçe’de işler çok kötü giderse Aykut Hoca’nın saltanatı sallanmaya başlar. Aykut Kocaman’ın mı Alex’in mi galip geleceği ise  Fenerbahçe’nin hangi maçlarda galip gelip hangi maçlarda galip gelemeyeceğine bağlı. Sonuçlar iyi giderse Alex mağlup olur, sonuçlar kötü giderse Aykut Hoca kaybeder.
Lig TV Genel Müdürü ŞANSAL BÜYÜKA

‘FENERBAHÇE'NİN SORUNU ALEX DEĞİL EMRE'DİR’
Aykut Kocaman bir “Devrim” yapmak istiyor. Takımı hızlı ve modern oynatmak istiyor. Çok güzel de, bunun için eldeki kadronun yarısının değişmesi gerekiyor. Kocaman’ın sadece Alex’i değil, Lugano ve Stoch dışındaki tüm yabancıları göndermesi; Dia yerine skor üretebilen bir sağ kanat forveti, orta alana 2’si skor yükünü üstlenecek 3 yeni oyuncu alması, 1 atletik stoper bulması ve çok iyi 2 santrfor transfer etmesi gerekiyor. Böyle bir takımın Alex’e ihtiyacı olmaz. Bunlar yokken eldeki mevcutla “tempo” deyip Alex’i yerseniz tek santrfor arkası Stoch-Emre-Dia üçlemesiyle toplam 30 gole zor ulaşırsınız. Kocaman eğer oynadığı hiçbir takımda sezonu 4’ten fazla golle bitirememiş Emre’den “Yeni Alex” yaratmayı planlıyorsa yanmıştır. Alex için “çalışmıyor” diye düşünüyorsa Emre için verdiği 4 günlük ishal iznini izah etmesi gerekir. Emre’nin takım üzerindeki etkisi tehlikeli bir hal almaya başlamıştır. Ya Aykut Kocaman biraz revize edilmiş eski Alex’li sisteme döner; ya da sene sonunda Alex - Emre ve Kocaman’sız yepyeni bir F.Bahçe olur.
HABERTÜRK Gazetesi Yayın Koordinatörü ve Spor Yazarı SERDAR ALİ ÇELİKLER

‘FUTBOLCUYU HEDEF SEÇEN ANTRENÖR AKILSIZDIR, KAYBEDER’
Bazı antrenörler büyük kulüplere teknik direktör olduklarında kendi otoritelerini kabul ettirebilmek için, yıldız futbolcuları hedef seçerler. Bunlar akılsız antrenörlerdir. O yıldız futbolcu o kulübe uzun yıllar hizmet etmiş, taraftarın gönlünde taht kurmuşsa yeni gelen antrenörün bu tavrı kabul edilemez. Ve sonunda antrenör kaybeder. Aykut Hoca’nın bunu görecek kadar zeki olmasını bekliyorum.
Eski FB Kulübü Başkanı ALİ ŞEN

‘ALEX FB'NİN YENİ HEDEFİ İÇİN YETERLİ DEĞİL’
Fenerbahçe’nin Real Madrid ya da Barcelona seviyesine gelme düşüncesi Alex’i zorluyor. Değerli bir futbolcu ama yedekte kalabilir.
Bilindiği gibi Alex, Daum’u da eleştirmişti internet sitesinden, yalnız son yazdığı yazı çok ilgimi çekti; “Sadece koşuyoruz rakibin peşinden” diye yazmış! 2 yıl önce de “Ben eğer koşsaydım Real Madrid’de oynardım” demişti. Herhalde Fenerbahçe’nin Real Madrid ya da Barcelona seviyesine gelme düşüncesi Alex’i zorluyor. Aykut Kocaman bu amaçla Fenerbahçe’ye getirildi. Geldi demiyorum, getirildi diyorum. Çünkü Aziz Yıldırım’ın amacı bu, bütün branşlara bakarsanız hedefin ne olduğunu görürsünüz. Fenerbahçe’de kişiler değil, kurum önemli, amblem önemli, Alex de çok değerli bir futbolcu ama eğer performansı yeterli gelmezse yedekte kalabilir. Aykut Kocaman’ın ondan yararlanmamayı değil Fenerbahçe’yi bir üst seviyeye çıkarmayı hedeflediğini biliyoruz. Planlarında Alex var, Alex’in futbol zekâsını çok beğeniyor ama bir gerçek var, Fenerbahçe Shaktar Donetsk’nin, Sevilla’nın, 10 sene önce Galatasaray’ın yaptığını Alex’le yapamaz. Artık Fenerbahçe bunu başarmak istiyor.
Spor Yazarı ve Futbol Yorumcusu ALTAN TANRIKULU

‘ALEX'İN ARTIK DÜNYA FUTBOLUNDA YERİ YOK, OYUNA UYMUYOR’
Alex ve Kocaman arasında yaşananların ve Fenerbahçe’nin sorununun tamamen teknik bir konu olduğunu düşünüyorum. Alex’in artık dünya futbolunda çok fazla yerinin olmadığını Aykut Kocaman Ankaraspor’u çalıştırırken de söylüyordu ama oyuncular değişebilirler. Aykut Kocaman ona değişme şansı veriyor, oynatıyor da; oynatmıyor diye bir şey yok ama Aykut Hoca’nın yapmak istediği oyuna çok uyduğunu da söyleyemem. Tek taraflı değil teknik bir konudur bu. Zaten Alex çok beğenilen, çok sevilen ama çok da tartışılan birisidir; her zaman öyle olmuştur Türkiye’de. Alex eğer o sisteme uyum sağlarsa oynar. Ya da Aykut Kocaman geçici olarak da olsa eski sisteme geçebilir. Zaten o sistem tamamen Alex üzerine kurulu. Ben teknik konu dışında bir problem olduğunu düşünmüyorum bu da tercihlerle ilgili, bir şekilde aşılabilir.
Milliyet Gazetesi Spor Yazarı MEHMET DEMİRKOL

Habertürk

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com